Tragický porod, dítě ochrnulo. Nemocnice zaplatí 30 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2014 12:35
Nemocnice musí odškodnit rodinu postiženého chlapce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 v pondělí nepravomocně přiznal 30,3 milionu korun jako odškodné rodině postiženého chlapce.

Zaplatit ho má pražská vinohradská nemocnice, kde se chlapec narodil v roce 2009 ochrnutý.

Porod byl sice plánovaný, skončil ale ochrnutím a slepotou i hluchotou dítěte, které nyní vyžaduje celodenní péči.

Odškodné se skládá ze zhruba čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení společenského uplatnění syna.

Podle soudkyně Andrey Dobřichovské Gedeonové nedostal chlapec šanci začít žít běžný život a částka je přiměřená. Hluché, slepé a ochrnuté dítě krmí rodiče pomocí břišní sondy.

Původně žádali 18 milionů

Zmocněnec rodičů Antonín Tunkl původně žádal 18 milionů korun, po revizním posudku ale částku zvýšil, přičemž soud ji celou uznal.

Protistrana zvažuje, zda se odvolá. Tunkl novinářům po jednání řekl, že je ochotný se sejít k dalšímu jednání a přistoupit i na nižší částku.

Nemocnice se podle něj zachovala nezodpovědně a porod nebyl veden správně. Tunkl před soudem hovořil o "šlendriánu" a špatné organizaci práce na porodnickém oddělení vinohradské nemocnice.

Zástupce nemocnice tato tvrzení odmítl a požadovanou částku označil za nepřiměřenou. Přijatelné by podle něj bylo zhruba deset milionů korun.

Soud řešil případ už loni v březnu

Soud řešil případ již loni v březnu, tehdy se již potřetí zabýval trestní odpovědností. Lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Daniela Brandejse soud zprostil obžaloby.

Podle státního zastupitelství muž špatně odhadl situaci při porodu. Lékař dříve dostal podmínku a zákaz činnosti, odvolací soud ale případ vrátil k dalšímu projednání. Loňský verdikt je již pravomocný.

Podle tehdejší obžaloby se devětadvacetiletý lékař provinil v srpnu 2009 tím, že při vedení porodu nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a jejichž výsledky naznačovaly komplikace.

Porod měl jít císařským řezem

Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání. Dítě nakonec vytáhla kleštěmi jiná lékařka. Soudní znalci uvedli, že porod byl značně složitý a měl skončit císařským řezem.

Jedná se o zatím nevyšší odškodnění, které soud nemocnicím nařídil. Prozatím nejvyšší odškodné 18 milionů musela zaplatit sokolovská nemocnice ochrnuté matce dvou dětí, jíž podala kontrastní látku, na niž byla žena alergická. Pacientka posléze upadla do kómatu a ochrnula. Sumu zaplatil kraj.

16,5 milionu korun dále zaplatila prostějovská nemocnice v roce 2007 jako odškodné manželům z Prostějovska za pozdní resuscitaci jejich syna.

 

Právě se děje

Další zprávy