Armáda zničí další miny. Skončí na černém trhu?

Sabina Slonková
12. 7. 2007 21:05
Resort chystá další likvidaci munice

Praha - Ministerstvo obrany připravuje další etapu miliardové zakázky na zničení nepotřebné munice. Tu současnou vyšetřuje policie kvůli podezření, že byla pro stát nevýhodná a mohly ji provázet úplatky. Armáda přitom podle zjištění Aktuálně.cz uvažuje, že i nová etapa pojede ve "starých kolejích".

Novináři už před časem vypátrali, že ministerstvo si nad dosavadním průběhem zakázky nedokázalo udržet kontrolu. Výbušný materiál tak může skončit v nepovolaných rukou a stát nadto nemá jistotu, že za vynaložené stamilióny bude skutečně odvedena práce podle podmínek kontraktu.

ČTĚTE VÍCE:

Tajné služby například nově pátrají po osudu dvou set tisíců protitankových min, které armáda předala soukromým firmám ke zničení. Existuje přitom podezření, že funkční zbraně z Česka ve skutečnosti přešly do rukou pašeráků.

Plány může překazit policie

Infobox
Autor fotografie: czsk.net

Infobox

OČ V PŘÍPADU JDE

  • Policie zkoumá okolnosti třímiliardové zakázky na likvidaci přebytečné armádní výzbroje
  • Armáda se potřebovala zbavit zbavit zhruba čtyřiceti tisíc tun munice, některá je stará i více než třicet let.
  • Najala si k tomu firmy, které mají nepotřebnou výzbroj zlikvidovat.
  • Mezi likvidovanou municí jsou i protitankové miny, náboje do tanků nebo protiletadlových dvojkanónů.
  • Smlouvy s firmami ale nedostatečně řeší technologický postup, jakým má být munice ničena.
  • Tajné služby, stejně jako experti armády a vnitra, varovaly, že riziko zneužití delaborátů z výzbroje je značné.
  • Smlouvy kromě bezpečnostních mezer nabízejí i formulace, které jsou ekonomicky výhodnější pro soukromé firmy než pro stát.
  • Dohody umožňují, aby vybrané podniky dostaly za zničení vojenských zbraní zaplaceno, aniž by státu doložily, že svůj závazek skutečně splnily

Dosavadní zakázku za více než dvě miliardy získala bez výběrového řízení společnost Poličské strojírny, jejíž zástupci mají na ministerstvu letité kontakty (například přímo strojíren roky pracoval v sekci vyzbrojování, pod kterou likvidace munice spadá). A úředníci ministerstva nyní zvažují, že na další etapu zakázky resort opět nevypíše transparentní výběrové řízení, ale rovnou se prodlouží dosavadní vyšetřovaná smlouva s Poličskými strojírnami.

"Je to jedna z variant, která je ve hře. Do rozhodování ale může významně zasáhnout policie. Pokud za dosavadní průběh likvidaci výzbroje padnou obvinění, je jasné, že ta nová etapa bude probíhat jinak," uvedl ministerský úředník, který je o přípravách ničení munice informován.

O ničení nepotřebné munice rozhodla v létě 2003 ještě Špidlova vláda, konkrétní smlouvy s firmami pak uzavíral resort už pod vedením ministra Miroslava Kostelky. Ekologická likvidace munice měla armádě ulehčit od astronomických výdajů spojených se střežením skladů s nepotřebným vojenským materiálem. V první už prakticky skončené etapě se armáda zbavila 40 tisíců tun munice (jejich celková výbušná síla je srovnatelná s atomovou bombou).

Armáda: Ještě nic není dojednané

Ministerstvo obrany zatím oficiálně říká, že s další likvidací munice počítá, ale jakou formou a v jakém rozsahu, to ještě není jasné. Verdikt by měl padnout poté, co se na podzim při sestavování státního rozpočtu na příští rok ukáže, jak na tom armáda bude s penězi.

"Likvidaci nepotřebné munice bude pokračovat. Ale zatím není rozhodnutí, jak bude zakázka probíhat. Stejně tak není určeno, kolika tun munice se to bude týkat," uvedl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva.

Policie, která dosavadní zakázku zkoumá, očekává posun ve vyšetřování právě na podzim. Do té doby hodlá rozhodnout, jestli někoho obviní či případ odloží.

Smlouvy, které kvůli likvidaci výzbroje resort obrany uzavřel se soukromými firmami, přitom byly od počátku pochybné. Nedostatečně například řešily technologický postup, jakým má být munice ničena. V praxi tak firmy mohou vyřazenou výzbroj armády jen upravit, dál s ní obchodovat a vydělat tak na zakázce dvakrát. Dohody navíc umožňovaly, aby vybrané podniky dostaly za zničení vojenských zbraní zaplaceno, aniž by státu doložily, že svůj závazek splnily.

 

 

Právě se děje

Další zprávy