Praha - Armáda řeší budoucnost svých aktivních záloh, kterých je podle velení nedostatek. Jednou z uvažovaných variant je vytvoření dvou úrovní "záložáků".
Jedna úroveň by byla bojová, kam by patřili bývalí vojáci, účastníci zahraničních misí. Druhou by tvořila teritoriální záloha, v níž by byli dobrovolníci z řad civilních obyvatel, kteří by byli nasazováni hlavně na území České republiky.
Na konferenci věnované aktivním zálohám to ve čvrtek řekl zástupce náčelníka generálního štábu generál Miroslav Žižka.
Půjde o mezistupeň
Role záloh bude podle něj stoupat i kvůli tomu, že se armáda potýká se sníženým rozpočtem na profesionální vojáky. "V bojové záloze by byli zařazeni bývalí příslušníci současných jednotek.
V rámci uzavírání kontraktu s novým vojákem by se podepisovala i klauzule o tom, že po opuštění z armády bude na dobu několika let přiřazen k zálohám, pokud tedy bude k tomu vybrán," vysvětlil Žižka.
Jelikož budou v těchto jednotkách i vojáci, kteří absolvovali zahraniční mise, mohli by být bojové jednotky aktivních záloh v případě potřeby nasazeny z v zahraničí, dodal Žižka.
Aktivní zálohy by pro tyto vojáky mohly být mezistupněm mezi profesionální službou v armádě a úplným přechodem do civilní sféry.
Změna není otázkou jednoho roku
Velké množství vojáků totiž podle Žižky podepíše kontrakt na kratší dobu osmi až deseti let, služba v armádě pro ně tedy nebude celoživotní a nemuseli by dosáhnout na výsluhy za odsloužení dostatečného počtu let. Služba v zálohách jim tak poskytne potřebný finanční benefit, uvedl Žižka.
Oproti tomu by takzvané teritoriální zálohy byly tvořeny dobrovolníky z řad občanů s civilním zaměstnáním, kteří by absolvovali základní výcvik. Tyto jednotky by byly doplňovány podle krajů, v nichž jsou umístěny. Podílely by se například na likvidaci živelních pohrom.
"Byli by v nich opravdu v maximální míře dobrovolníci, kteří podepíší kontrakt na určitou dobu. Nasazeni by byli zejména na území našeho státu," upřesnil Žižka.
Zástupce náčelníka štábu se postavil vlažně k některým návrhům, aby se i dobrovolníci z řad civilistů dostali ke službě v zahraničních misích. Podle něj je třeba dát vojákům před bojovým nasazením profesionální výcvik. I díky tomu nemá ČR například v misi ISAF v Afghánistánu tolik obětí jako jiné srovnatelně velké země, dodal Žižka.
Vytvoření nového systému záloh bude trvat i několik let. "Není to otázka jednoho roku, " uvedl Žižka. Výzvou pro aktivní zálohy by podle něj mohlo být také vytvoření záložní jednotky pilotů vrtulníků. Na helikoptéry se Česko v rámci NATO specializuje, stojí v čele iniciativy, která jejich využívání v alianci zaštiťuje a v Afghánistánu má jednotku transportních vrtulníků.