Praha - V odsvěceném kostele sv. Anny v Praze proběhla mše připomínající výročí smrti prezidenta Václava Havla, jenž zemřel loni 18. prosince.
Rekviem za Václava Havla vedl pražský arcibiskup Dominik Duka.
"Zítra to bude rok, kdy sdělovací prostředky na celém světě oznamovaly, že zemřel Václav Havel, prezident země, která díky jeho neúnavnému odporu vůči komunistické diktatuře se mohla stát opět samostatným a suverénním státem," řekl v úvodu kázání Duka, který se za komunismu s Havlem sešel ve vězení.
Prvního českého prezidenta označil za symbol pádu komunistického režimu, jenž se tolik let jevil nemyslitelný. Zavzpomínal také na to, jak on sám na Štědrý den roku 1989 mohl o půlnoční poprvé po 15 letech vystoupit na kazatelnu dominikánského kostela sv. Jiljí v Praze.
Pražský arcibiskup ale jen nevzpomínal; s ohledem na povolební situaci v některých krajích Česka zároveň varoval před návratem těch, "kteří chtějí znovu budovat železnou oponu. Jim a jim podobným svěřujeme v krajích školu a výchovu. Proč?" ptal se Duka. Také prosil za to, aby příští český prezident chápal hodnoty, pro něž Havel žil, pracoval a trpěl a jimž zasvětil celý život.
Na asi padesátiminutové mši, kterou spolu s Dukou sloužili Tomáš Halík a Václav Malý, se rovněž vzpomenulo na oběti pátečního masakru v americkém Newtownu, kde dvacetiletý útočník ve škole postřílel 26 lidí, z toho 20 dětí.
Tak se Česko loučilo s prvním prezidentem:
O obřad vpředvečer prvního výročí Havlova úmrtí kardinála Duku požádala vdova Dagmar Havlová. Vedle ní se mše v bývalém kostele zúčastnila i řada dalších osobností, včetně Havlova někdejšího mluvčího Ladislava Špačka, bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába, herce Jiřího Lábuse nebo fyzioterapeuta Pavla Koláře.
První polistopadový prezident zemřel loni ve věku 75 let po dlouhodobějších zdravotních problémech. Úmrtí dramatika, disidenta a politika si Česko v tomto týdnu připomíná i řadou dalších akcí.
Rok poté. Krajané z USA Havlovi odhalili pamětní desku: