Geniální, chválí architekt nové hlavní nádraží. Jako z Východu, nesouhlasí další

Veronika Michalčíková Veronika Michalčíková
Aktualizováno 29. 11. 2023 21:08
Praha už ví, jak bude vypadat nová budova hlavního nádraží. Vítězný návrh vytvořilo kodaňské studio Henning Larsen Architects. Čeští architekti v anketě pro Aktuálně.cz novou podobu kritizují. Podle nich se hodí spíše do zemí Blízkého východu a vůbec nerespektuje charakter původní historické budovy.

"Naší ambicí je, aby nové nádraží bylo nejen udržitelným a funkčním centrem mobility, ale aby se zároveň stalo součástí každodenního života lidí a místem, kde se budou setkávat a trávit čas," uvedl pro ČTK ředitel pro globální trh vítězného studia Jacob Kurek. Dodal, že cílem týmu bylo co nejlepší propojení haly, Fantovy budovy a parku do jednotného celku.

Vizualizace úpravy hlavního nádraží - Bolzanova ulice.
Vizualizace úpravy hlavního nádraží - Bolzanova ulice. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Bezdomovci mají v budově provizorní domov. Jejich vyhnání není řešení, říká architektka Ivana Dombková

"Na vizualizacích působí návrh svěže, impozantně, přesto s lidským měřítkem, zejména díky použitému materiálu. Ucelený názor si ale můžu vytvořit až po nastudování širších souvislostí, dopravních změn, technologických řešení a provozních detailů.

Otázkou je, jak se vyřeší nové parkování a půjčovny aut. Zřejmě je nahrazují kavárny a další občanská vybavenost. Dále by mě zajímalo, zda zůstanou zachovány nádherné vzrostlé platany. Pravděpodobně výrazně ubude zeleně. Netuším, jak se na dřevěnou konstrukci budou dívat nepružní čeští hasiči, kteří mají často problém i s jednopodlažní stavbou.

Otázkou také zůstává, co se stane s lidmi bez domova, kteří mají v budově provizorní domov. Jejich vyhnání totiž není řešení. Uvidíme, jak je vymyšlen provoz pod přístřeškem za sněhu a deště. Netuším, co zbude z původní formy a myšlenky návrhu po zásahu stavebních úřadů. Zda vše funkční původní a cenné zůstane zachováno. V této fázi můžu hodnotit jen vizuální stránku. Zkrátka vidíme formu, ale víme málo o obsahu."

 

Právě se děje

Další zprávy