Geniální, chválí architekt nové hlavní nádraží. Jako z Východu, nesouhlasí další

Veronika Michalčíková Veronika Michalčíková
Aktualizováno 29. 11. 2023 21:08
Praha už ví, jak bude vypadat nová budova hlavního nádraží. Vítězný návrh vytvořilo kodaňské studio Henning Larsen Architects. Čeští architekti v anketě pro Aktuálně.cz novou podobu kritizují. Podle nich se hodí spíše do zemí Blízkého východu a vůbec nerespektuje charakter původní historické budovy.

"Naší ambicí je, aby nové nádraží bylo nejen udržitelným a funkčním centrem mobility, ale aby se zároveň stalo součástí každodenního života lidí a místem, kde se budou setkávat a trávit čas," uvedl pro ČTK ředitel pro globální trh vítězného studia Jacob Kurek. Dodal, že cílem týmu bylo co nejlepší propojení haly, Fantovy budovy a parku do jednotného celku.

Vizualizace úpravy hlavního nádraží - vstupy do metra.
Vizualizace úpravy hlavního nádraží - vstupy do metra. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Evokuje to spíše východní svět, říká architekt Pavel Chládek

"Dřevěné zastřešení mi přijde jako stavba do jiných kulturních podmínek nebo souvislostí. Evokuje to ve mně spíše východní svět než středoevropskou kulturu, ale nechci to hanět, protože jsem to jen letmo prolistoval na internetu.

Každopádně jsem z toho spíše rozpačitý, než že bych měl dobrý pocit. Třeba přestavbu brněnského hlavního nádraží před lety vyhrál také návrh zahraničních architektů. Tam bylo ale podle mě řešení šťastnější. Samozřejmě se bavíme o úplně jiných podmínkách, je to jiná stavba a jiné prostředí."

 

Právě se děje

Další zprávy