Geniální, chválí architekt nové hlavní nádraží. Jako z Východu, nesouhlasí další

Veronika Michalčíková Veronika Michalčíková
Aktualizováno 29. 11. 2023 21:08
Praha už ví, jak bude vypadat nová budova hlavního nádraží. Vítězný návrh vytvořilo kodaňské studio Henning Larsen Architects. Čeští architekti v anketě pro Aktuálně.cz novou podobu kritizují. Podle nich se hodí spíše do zemí Blízkého východu a vůbec nerespektuje charakter původní historické budovy.

"Naší ambicí je, aby nové nádraží bylo nejen udržitelným a funkčním centrem mobility, ale aby se zároveň stalo součástí každodenního života lidí a místem, kde se budou setkávat a trávit čas," uvedl pro ČTK ředitel pro globální trh vítězného studia Jacob Kurek. Dodal, že cílem týmu bylo co nejlepší propojení haly, Fantovy budovy a parku do jednotného celku.

Vizualizace úpravy hlavního nádraží - pohled z haly k Vrchlického sadům.
Vizualizace úpravy hlavního nádraží - pohled z haly k Vrchlického sadům. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha si zaslouží něco jiného. Tohle je drahá sranda, která nic nevyřeší, říká architekt Tomáš Podrázský

"Vizuálně je to hezký obrázek, ale dehonestuje myšlenku původní budovy. Likviduje docela originální stavbu ze 70. let, která byla ještě do nedávna památkově chráněná. S minimálními stavebními zásahy by se dala zrekonstruovat tak, aby se zachoval její charakter. Problém s takzvaným Sherwoodem se dá také řešit jinými způsoby. Jejich návrh je jen drahá sranda, která nic nevyřeší.

Vůbec nereaguje na naše zvyklosti, nádraží ani na pražskou architekturu. Včera jsme si s kolegy dělali srandu, že to vypadá až studentsky. Kvalita neodpovídá mezinárodní architektonické soutěži. Něco takového dneska zvládne student vysoké školy navrhnout za víkend. Praha jako historické město by si zasloužila něco úplně jiného.

Nejdůležitější je, aby se měli lidé kam schovat před nepříznivým počasím. Což nynější hala umožňuje. Nový přístřešek ochrání maximálně před deštěm, ale bude foukat i dovnitř budovy, pomalu až k pokladnám. Navíc je konstrukce tak vysoká, že se pod ni dostane i sebemenší vítr, dřevěné sloupy budou po chvíli špinavé.

Zkrátka si myslím, že neslouží skoro ničemu. Ani nestíní, což je podle mě další velká chyba. Stavby ze Španělska nebo z Blízkého východu, ke kterým se návrh přirovnává, alespoň hezky stíní, když už nic jiného. Tahle ani nestíní.

Další obrovský problém je s údržbou. Prosklená střecha bude neustále zaprášená, v zimě zasněžená a nebude to mít kdo uklízet. Je to zbytečné pozlátko. Neustále se bavíme o šetření státního rozpočtu a nakonec vyhraje taková věc, to je groteskní." 

 

Právě se děje

Další zprávy