Ano si v Česku řekli i gayové a lesby z ciziny

Martina Macková
17. 7. 2007 14:27
Došlo už i na rozvody gayů a lesbiček
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha/Ostrava - "Doma" by si svého vyvoleného vzít nemohli, v Česku však ano. Registrované svazky s českými protějšky zvolili i Poláci či Slováci.

Za první rok, kdy si gayové a lesbičky mohou díky novému zákonu svůj vztah legalizovat, české matriky oddaly 346 párů.

Nejčastější "ano" zněla v Praze

Norma, která umožňuje osobám stejného pohlaví uzavírat svazky, platí od loňského července. Poslanci ji tehdy schválili i přes veto prezidenta Václava Klause.

Podle statistiky Gay Iniciativy nejvíce "sňatků" zažila Praha. Do partnerství se všude ale hrnuly daleko více muži než ženy.

Během roku vstoupilo jen v Praze do partnerství 126 dvojic. Větší zájem o svazky byl také ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde svazek uzavřelo 36 párů.

Foto: Ludvík Hradilek

Nejmladšímu partnerovi bylo 18 let, nejstarší měl 81 let. Některé páry se braly i po více než čtyřicetileté známosti. V Ostravě si například ve čtyřech případech partneři i přizpůsobili svá příjmení, stejně jako to bývá u běžných svateb.

Do registrovaného partnerství čeští gayové a lesbičky vstupovali nejen s Poláky či protějšky ze Slovenska, ale také například z Kanady, USA, Ukrajiny či Kazachstánu.

Došlo už i na rozvody

Někteří partneři se však už také stihli "rozvést". V Ostravě zrušil soud partnerství dvěma lesbickým dvojicím, třetí na rozhodnutí čeká. Na Ústecku řešili jeden rozvod, dva právě probíhají na Zlínsku.

Infobox

Hlavní body zákona:

  • upravuje vznik a zánik svazku osob stejného pohlaví
  • partneři a partnerky budou uzavírat svazek prohlášením před matričním úřadem
  • svazek osob stejného pohlaví se bude zapisovat do občanského průkazu 
  • osobám stejného pohlaví zaručí nárok na informace o zdravotním stavu partnerů 
  • osobám stejného pohlaví umožní dědit stejně jako manželům 
  • počítá se vzájemnou vyživovací povinností osob stejného pohlaví

"Některé páry, zdá se, podlehly euforii, když byl přijat zákon o registrovaném partnerství. Někteří uzavírali partnerství například i po dvou měsících známosti. Je možné, že to v některých případech nebylo uvážené," řekl Aktuálně.cz Martin Strachoň z Gay a lesbické ligy (GLL).

"Nemyslím si ale, že kvůli tomu nemá partnerství smysl nebo by mělo být méně stabilní než heterosexuální svazky," dodal.

Adopce ne, míní Češi

Zákon, který platí i přesto, že ho vetoval prezident Václav Klaus, řeší nejen uzavření partnerství. Zajišťuje gayům a lesbičkám například právo na informace o zdravotním stavu jejich partnerů. Ukládá jim také vyživovací povinnost a mají možnost po sobě zdědit majetek.

Normy o soužití homosexuálů platí v mnoha zemích. V Belgii, Nizozemsku, Španělsku, Kanadě a v americkém státě Massachusetts mohou dokonce gayové a lesbické ženy uzavřít sňatek.

Registrace na brněnské matrice.
Registrace na brněnské matrice. | Foto: Martin Strachoň

Partnerství stejně jako v Česku zákony umožňují v Británii, Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku, Francii či na Islandu.

V některých státech už byly homosexuálním párům povoleny i adopce dětí.  Podle průzkumů veřejného mínění si více než dvě třetiny Čechů myslí, že by homosexuálové měli mít právo uzavřít partnerství, ale ne adoptovat děti.

 

Právě se děje

Další zprávy