Anička-Barbora z kauzy Kuřim je ve vazbě

Lenka Smyčková, Michal Pavec
10. 1. 2008 16:35
Žena je ve špatném psychickém stavu, nevypovídala
Škrlová po příjezdu do Brna.
Škrlová po příjezdu do Brna. | Foto: Attila Racek

Brno - Barbora Škrlová, známá jako "Anička" z kauzy Kuřim, skončila ve vazbě. Rozhodl o tom soudce Tomáš Kurfiřt. Policie ji ve čtvrtek krátce před třetí hodinou odpolední převezla do vazební věznice v Brně-Bohunicích.

Škrlovou eskortovala policie z Norska, kde žila po odhalení týrání v rodině Mauerových z Kuřimi. V té se vydávala za Aničku - třináctiletou dívku. V Norsku pak podle policejních informací vystupovala jako chlapec Adam.

Společnost jí v zahraničí dělali další tři Češi. I ty norská policie zatkla, ale do Prahy včera nepřiletěli.

Podezření však policie má. Domnívá se, že Škrlovou nutili se za "Adama" vydávat. Svědčí o tom i ochota, s níž se Škrlová policii přiznala ke své pravé identitě.

"Nemáme pochybnosti, že opravdu jde o Barboru Škrlovou. Potvrdilo se to nejen pomocí dokladů, ale i ona sama to přiznává. A pak jsou tu testy DNA," oznámil Michael Weiss z odboru mezinárodní spolupráce policie.

Kdy a z jakých vzorků se test provedl, už ale říct nechtěl.

Na testy DNA šla Škrlová ještě před vypuknutím celé kauzy loni v květnu - když soudy rozhodovaly, komu dospělou ženu, která se vydávala za dítě, svěřit do péče. Další testy pak pravděpodobně na žádost české strany provedla norská policie.

Čtvrteční dopoledne strávila Škrlová v budově obvodního oddělení policie Brno-sever, kde se rozhodovalo o uvalení vazby.

Návrat
Návrat | Foto: Jan Langer
 

Škrlová podle vyšetřovatelů vůbec nevypovídala.

"Je ve špatném psychickém rozpoložení," sdělil vyšetřovatel novinářům. Připustil, že k jejímu stavu mohla přispět i noc na policejní cele. "Sám bych tam noc strávit nechtěl," dodal vyšetřovatel.

Podle Michaela Weisse odboru mezinárodní spolupráce policie byla Barbora po příletu z Norska v relativně dobrém rozpoložení a s policisty komunikovala. Po noci v brněnské cele se se ale její stav rapidně zhoršil.

Na letišti při předávacích procedurách se prý chováním stylizovala do dítěte. Zároveň si ale při rozhovorech s policisty dobře uvědomovala svou skutečnou identitu - že je 33letou Barborou Škrlovou.

Škrlová je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv, zároveň ale také bude v kuřimské kauze hlavním svědkem.

Foto: Aktuálně.cz
Dále čtěte:
Speciál Aktuálně.cz o kauze Kuřim - reportáže, rozhovory, analýzy
 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy