Barbora Škrlová je zpátky v Česku, policie ji obvinila

Eliška Bártová, Lenka Smyčková
10. 1. 2008 11:45
Žena je právě u výslechu, čeká na rozhodnutí o vazbě

Brno - Barbora Škrlová, která se v Česku vydávala za dívku Aničku a v Norsku za chlapce Adama, je ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.

Ve večerních hodinách přiletěla Škrlová na letiště v Ruzyni, ve dvě ráno ji pak čeští policisté dopravili na obvodní oddělení police Brno-sever v Příční ulici, kde v cele číslo pět strávila noc. V poledne tam soudce rozhodl o uvalení vazby.

Budova byla od rána v obležení novinářů, kteří čekali na konec výslechu a verdikt soudce Kurfiřta.    

"Škrlová je obviněna z trestného činu poškozování cizích práv," řekl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. "To znamená, že uvedla někoho jiného v omyl tím, že se vydávala za jinou osobu."

Za tento čin jí hrozí odnětí svobody do dvou let. Jde už celkem o páté obvinění v kauze Kuřim, podalo ho brněnské státní zastupitelství.

V Česku dívka, v Norsku chlapec

Škrlová se v rodině Kláry Mauerové, která je obviněna z týrání svých dvou synů, vydávala za třináctiletou dívku. S tím ji také soud svěřil Mauerové do péče.

Teprve při vyšetřování kauzy týrání vyšlo najevo, že Škrlová je 33letá žena. Dosud však neobjasnila, proč se vydávala za dítě a jakou roli v celé kauze hrála. K výslechům se nedostavila a se svým otcem utekla do Dánska.

Policie ji ale v uplynulých dnech zadržela v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého Adama. Ve středu večer Škrlová přiletěla do Prahy, kde byla ihned po příletu zadržena policií.

Přeměna na vlastní oči

Škrlová se v Česku vydávala za dítě jednak  před soudem, který rozhodoval o jejím svěření do péče rodiny Kláry Mauerové, a jednak v brněnském Klokánku, kam byla po odhalení kauzy týrání odvezena.

Svůj věk údajně tajila i při svém pobytu v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého chlapce, a s touto identitou začala chodit do školy.

Jedním z mála lidí, kteří zažívali přeměnu třiatřicetileté ženy v dítě na vlastní oči, byla Hana Bašová alias Nancy. Společně vedly kroužky v Domu dětí a mládeže v Brně, kam docházeli bratři Mauerovi.

Hana Bašová, která je v kauze obviněna z neoznámení trestného činu, poskytla v červnu Aktuálně.cz rozhovor.

Na vlastní kůži zažívala přeměnu Barbory-učitelky hudební výchovy, v Aničku-žačku jejího výtvarného kroužku. "Anička ke mně chodila do kroužku, pěkně malovala, byla pečlivá, měla ráda anilinky," popsala Aktuálně.cz Nancy své zážitky s Barborou v roli Aničky. "Když hodina skončila, přišla si ji vyzvednout Kateřina."

Přeměna dospělé ženy v dítě a zpět Nancy nezarazila. "Nevím, co vám mám na to říci. Nepřekvapilo mě, že z Báry byla Anička," opakuje Hana Bašová.

"Když někomu věřím, že je hodný, nešťourám do toho, co dělá a neptám se, proč to dělá. Nikdy jsem se jí na to neptala. I kdyby chodila po uších, tak to nebudu zkoumat."

Porucha identity? Anebo i něco víc?

Svůj příběh poodhalila Barbora Škrlová, když v rozhovoru s novináři uvedla, že nedokázala žít ve světě dospělých. Její skutečná role v celém případu může být ale mnohem komplikovanější.

Zůstává totiž nezodpovězená nejen ta otázka, proč se vydávala za dítě, ale také proč se nechala "nasadit" do rodiny Kláry Mauerové, která údajně o jejím skutečném věku nevěděla.

Stejně tak údajně nevěděla, že Jan Škrla, který docházel do domácnosti s Aničkou pomáhat, je její bratr. Jan Škrla je v této kauze také mezi obviněnými.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy