Ambasády za miliardu. Zaorálek chystá velké opravy významných budov v cizině

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 28. 3. 2016 18:49
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má na příštích pět let velké plány. Chce zrekonstruovat washingtonskou i londýnskou ambasádu, stejně jako budovu stálé mise při OSN na prestižní adrese v New Yorku. Opravovat se bude i historický Trčkův palác v Praze.

Praha - Miliardu korun během pěti let chce investovat ministerstvo zahraničí do svých ambasád a dalších významných budov. Téměř tři čtvrtiny peněz mají jít do zahraničí - téměř čtyři sta milionů spolkne budova stálé mise při OSN v New Yorku, dvě stě milionů se pošle na opravy ambasády ve Washingtonu a za sto milionů se zrekonstruuje londýnské velvyslanectví.

Dalších 350 milionů ministerstvo utratí za opravy Trčkova paláce v Praze, který je nyní v tak špatném stavu, že ho nelze využívat. Plány na významné investice prozradil deníku Aktuálně.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se chystá o penězích na nákladné opravy jednat s ministrem financí Andrejem Babišem.

Spory o peníze

Zaorálek je přesvědčený o tom, že není možné nechat budovy déle bez oprav. “O ty peníze budeme bojovat. Za těmi návrhy si stojím, byla by tragédie, kdybychom do toho nešli. Nikdo nic lepšího nevymyslí,” uvedl Zaorálek.

Právě kvůli rozpočtu ministerstva je však Zaorálek s Babišem delší dobu ve sporu. Ministr financí si myslí, že by šéf diplomacie měl nejdřív někde ušetřit, než bude požadovat další peníze. “Bylo by dobré, aby ministerstvo zahraničí udělalo audit svých nemovitostí, jejich efektivity a hospodárnosti provozu,” uvedl Babiš.

Ministerstvo zahraničí však v minulosti prodalo řadu nepotřebných budov. Schwarzenberg prodal nemovitosti za 270 milionů korun a za Zaorálka získal úřad prodejem dalších 180 milionů a kromě toho se jedná o prodeji zámku Štiřín.

Ambasáda v Berlíně

Dominantním prvkem budovy velvyslanectví jsou kouřová skla. V těsné blízkosti Berlínské zdi neměl nikdo šanci sledovat pohyb zaměstnanců.
Dominantním prvkem budovy velvyslanectví jsou kouřová skla. V těsné blízkosti Berlínské zdi neměl nikdo šanci sledovat pohyb zaměstnanců. | Foto: Blahoslav Hruška

550 nebo 950 milionů

Stamiliony bude potřeba poslat také na ambasádu v Berlíně, ačkoli zatím není jasné, co s obří betonovou stavbou z 80. let bude. Dílo autorů obchodního domu Kotva manželů Machoninových nevyhovuje potřebám velvyslanectví, je příliš velké a navíc extrémně nákladné na údržbu.

Ministr Zaorálek teď zvažuje dvě varianty - oprava budovy by vyšla na 550 milionů, zbourání a výstavba nové na 950. “Nechávám si udělat analýzy, abychom se už konečně rozhodli, co s tím. Jen za energie tam platíme deset milionů ročně,” dodal ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy