Aktivistovi Jaroslavu Popelkovi, který se loni vyhýbal nástupu do vězení, uložil uherskohradišťský okresní soud peněžitý trest 40 tisíc korun. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu hrozilo až dvouleté vězení. Obžalovaný uvedl, že do vězení nenastoupil mimo jiné kvůli ochraně svého syna a vlastnímu zdravotnímu stavu. Za mříže soudy Popelku v minulosti poslaly poté, co v březnu 2023 vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea na protivládní demonstraci v Praze.
Před soudem v pondělí Popelka zmínil několik důvodů, proč se vězení vyhýbal. Argumentoval nemocí své přítelkyně a obavou, že v případě její hospitalizace by zůstal jejich osmiletý syn u cizích lidí. Uvedl též, že v té době navíc trpěl zánětem v břišní dutině a musel se léčit. "Třetí důvod byl ten, že jsem předpokládal, že skutky, za které jsem byl odsouzen, budou považovány ne za trestný čin, ale za něco záslužného. Vlajka cizího státu nemá na Národním muzeu co dělat. Je to prostě nevhodné," řekl devětašedesátiletý aktivista. Dále uvedl, že státní orgány považuje za nelegitimní.
Už dříve soudy Popelkovi v souvislosti s jeho počínáním na demonstraci uložily za podněcování vedle čtyřměsíčního podmíněného trestu také zákaz pobytu na území hlavního města na rok a půl. Zákaz porušil, za což ho Obvodní soud pro Prahu 1 loni v červnu poslal na dva měsíce do vězení, načež soud Popelkovi poslal výzvu k nastoupení trestu. "Na tuto výzvu nereagoval, výkon trestu, aniž by k tomu měl závažné důvody, nenastoupil," uvedl státní zástupce Ladislav Dejmek.
Od srpna figuroval Popelka v databázi hledaných lidí. Policie ho dopadla v září, načež byl dodán do výkonu trestu. Právě Popelkova nenastoupení do vězení ve stanoveném termínu, který končil 11. července loňského roku, se dnešní jednání týkalo. Okresní soud v případu rozhodl už dříve trestním příkazem, když Popelkovi taktéž uložil peněžitý trest 40 tisíc korun, avšak nepravomocně. Obžalovaný podal proti vydanému trestnímu příkazu odpor. Proto se soud kauzou musel zabývat v hlavním líčení.