Aktivistka se při střetu s policistou nedopustila přestupku, rozhodla Praha 1

ČTK ČTK
19. 9. 2018 20:52
V usnesení ze 7. září radnice uvádí, že přestupkové řízení zastavuje, protože čin, kterého se řízení týká, není přestupkem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Aktivistka Kateřina Krejčová se při střetu s policistou na demonstraci v Praze v roce 2015 nedopustila podle radnice Prahy 1 přestupku. Uvedla to dnes na webu Česká televize.

Ženě dříve kvůli incidentu uložil Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát podmíněný trest za násilí proti úřední osobě, oba rozsudky ale zrušil pražský městský soud. Případ pak soud předal k projednání možného přestupku.

Městský úřad Prahy 1 prověřoval, zda se aktivistka dopustila přestupku spočívajícího "v úmyslném narušení občanského soužití" tím, že údajně nalehla plnou vahou na rameno policisty.

V usnesení ze 7. září radnice uvádí, že přestupkové řízení zastavuje, protože čin, kterého se řízení týká, není přestupkem.

Incident se stal v červenci 2015 v centru Prahy, kde několik set lidí protestovalo proti imigraci a uprchlickým kvótám. Levicoví aktivisté, včetně Krejčové, chtěli pochod demonstrantů zablokovat. Kvůli tomu proti nim zakročila policie. Přítel aktivistky neuposlechl policejní výzvu, a když ho policista zaklekl na zemi, Krejčová policistovi nalehla na záda a chytila jej rukama kolem ramen. Policista kvůli tomu údajně utrpěl lehké zranění.

Obvodní soud pro Prahu 1 poté Krejčové uložil podmíněný trest, který však zrušil městský soud. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak úspěšně podal dovolání k Nejvyššímu soudu a u obvodního soudu padla znovu podmínka. Městský soud ale zrušil i druhý trest pro Krejčovou a případ předal k projednání možného přestupku. Proti tomu následně ještě podal dovolání k Nejvyššímu soudu opět nejvyšší státní zástupce, ale neúspěšně.

Sama Krejčová podala kvůli postupu policistů při demonstraci správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Aktivistka neuspěla ani s ústavní stížností.

 

Právě se děje

Další zprávy