Praha - Napadení strážníka aktivistou Johnem Bokem nebylo trestným činem. Rozhodl o tom v úterý Obvodní soud pro Prahu 8.
Soud případ postoupil úřadu městské časti k posouzení, zda muž nespáchal přestupek. Šéf spolku Šalamoun si původně za násilí proti úřední osobě vyslechl pětiměsíční podmíněný trest vězení, Nejvyšší soud ale verdikt v červenci zrušil.
Kauzou se však bude nejprve zabývat pražský městský soud, státní zástupkyně podala proti dnešnímu rozhodnutí stížnost.
Nejvyšší soud v červenci konstatoval, že strážníci při sporném incidentu jednali nesprávně a mimo své pravomoci, tudíž na ně nelze hledět jako na úřední osoby. Bok tak pouze reagoval na jejich neadekvátní chování.
Aktivista obvinění od počátku odmítá a tvrdí, že městský policista naopak napadl jeho, když se zastal Romů.
"Byť také (stejně jako státní zástupkyně) osobně nesouhlasím s usnesením Nejvyššího soudu (...), jsem povinen respektovat jeho právní závěry," prohlásil dnes předseda senátu Petr Novák.
Podle Nejvyššího soudu sice Bok nemohl spáchat trestný čin násilí proti úřední osobě, mohl se však dopustit jiného protiprávního činu. Soud se tak zabýval, jestli tím, že padla facka, jak prohlásil sám soudce, nebylo spácháno třeba výtržnictví.
Podle něho však v obdobných případech, kdy dal facku například Miroslav Macek Davidu Rathovi nebo Miroslav Kalousek jednomu mladíkovi, bylo vždy jednání posouzeno jako přestupek.
"Nezbývá nám tedy nic jiného, než případ postoupit Úřadu městské části Praha 8," dodal předseda senátu.
Policista byl kvůli bolesti krku 42 dnů v neschopnosti
Událost se stala předloni v květnu v ulici Kaizlovy sady v Praze, kde tříčlenná hlídka městské policie řešila dopravní přestupek. Kolemjdoucí Bok začal na strážníky křičet, aby posádku vozu nechali na pokoji.
Poté opakovaně odmítl výzvu k prokázání totožnosti, následně podle obžaloby jednoho strážníka praštil do ruky a obličeje. Muž byl 42 dnů v pracovní neschopnosti, prý ho bolelo za krkem.
Bok před soudem dříve uvedl, že si všiml, jak se strážníci dohadují s osádkou vozu stojícího v zákazu vjezdu. Tvrdil, že jeden strážník ženě z auta vyhrožoval zatčením a předvedením na stanici. Městští policisté prý také bezdůvodně lustrovali celou posádku vozu a měli rasistické narážky.
Proto se aktivista posádky vozu zastal. Následovala výměna názorů. Poté prý k Bokovi přiběhl strážník a začal ho prstem šťouchat do hrudi. Když to udělal několikrát, tak mu ruku odstrčil. Strážník ho pak údajně udeřil do hrudi pěstí a snažil se ho povalit na zem. Nakonec ho prý přirazil ke zdi a začal škrtit.