Advokáti se radí: Oblečeme se do talárů?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
27. 4. 2007 23:00
Soudci i státní zástupci úřední oděvy mají
Budou mít advokáti také talár, jako soudci?
Budou mít advokáti také talár, jako soudci? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká advokátní komora začala uvažovat o tom, že by její členové před soud povinně předstupovali oděni v talárech. Dodalo by to advokátovi vážnost a psychologicky byl zrovnoprávněn se soudcem a se žalobcem, to jsou hlavní důvody, proč komora po novince volá.

Zatím není rozhodnuto. V komoře se o talárech diskutuje, poslední slovo bude mít ministerstvo spravedlnosti. Pokud obě instituce řeknou ano, budou také obžalované a další klienty zastupovat před soudem muži a ženy v dlouhých černých pláštích.

Kravata a sako

Debatu o taláru otevřel v Bulletinu advokacie předseda advokátní komory Vladimír Jirousek. "Na lavici v chodbě nejmenovaného soudu nervózně poposedává muž v nažehleném tmavém obleku a vyhlíží svého obhájce. Ten přibíhá a ve spěchu uvazuje kravatu příliš se nehodící k omšelému tvídovému saku a džínám(!)," uvedl ji příkladem.

"Náš dosud bezúhonný obžalovaný, kterého před soud přivedla "běžná dopravka", se za chvíli ocitá před "důstojností" talárů soudce a státního zástupce. V koutku oka zahlédne svého obhájce, který po kapsách onoho omšelého saka marně hledá něco na psaní. V tu chvíli zapochybuje o hlásané rovnosti stran," dokončil Jirousek vzpomínku.

Kde vážnost není, talár nepomůže

Čeští advokáti v talárech

  • Čeští advokáti už v minulosti jednou taláry oblékali, a to téměř celou první polovinu minulého století.
  • Nošení advokátského úředního roucha (taláru) bylo upraveno nařízením ministeria práv ze dne 17. 6. 1904.
  • Po roce 1948 byly taláry v rámci zlidovění soudnictví a likvidace soukromé advokacie zrušeny.
  • Podle předsedy České advokátní komory: "...zjevně v návaznosti na programovou společenskou degradaci role a postavení advokáta," domnívá se Vladimír Jirousek.

Podle mluvčí komory Ivy Chaloupkové je zrovnoprávnění účastníků soudu, a zvlášť v trestních věcech, skutečně hlavním argumentem pro advokátský talár. "Už bychom si nemohli splést advokáta s obžalovaným," říká mluvčí. Nápad prezidenta komory má podle ní od advokátů výrazně víc příznivých ohlasů než záporných.

Například Jan Černý z advokátní kanceláře Černý Raupachová se ale k návrhu, aby i obhájci nosili talár, moc nepřiklání. "Argument, že to zvýší důstojnost soudních jednání, nepovažuji za dostatečný. Buď tam ta důstojnost je, nebo není. A pokud není, tak tam sám talár nepomůže," řekl Aktuálně.cz Černý.

Samotným soudcům by podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy nebylo zavedení úředního obleku pro advokáty proti mysli. "Já jsem pro. Zdůraznilo by to zásadu rovnosti stran před soudem a přispělo i k větší důstojnosti hlavního líčení. Nejde ani tak o zrovnoprávnění se soudcem, ten má jinou roli, spíše jde o státního zástupce, který je pouze jednou ze stran sporu. Pokud má talár jen státní zástupce a advokát ne, vyvolává to dojem porušení rovnosti stran," říká Jirsa.

"Zvláště když někteří státní zástupci mají zvyk sedět se soudcem v soudní síni ještě před začátkem jednání. Chápu, že to na obžalovaného nemusí působit dobře," dodává.

V diskusi na webových stránkách komory je jen několik málo názorů. Jeden z diskutujících advokátů se například ironicky prá, kdy se v zájmu důstojnosti advokáti vráti k nošení paruk, jako tomu bylo v minulosti. Další advokáti namítají, že talár bude nepraktický, nepohodlný a bude překážet.

Rozhodnout by muselo ministerstvo

Jestli nakonec občany budou zastupovat talárování advokáti nebo ne, zatím není jisté. Diskuse mezi advokáty je vyhlášena do podzimu, pak představenstvo komory rozhodne, jestli se obrátí na ministerstvo spravedlnosti. To by o celé věci rozhodlo.

Teprve pak by se řešilo, jak bude talár vypadat, jestli bude mít každý advokát svůj, nebo zda budou na soudech k dispozici "erární" hábity. Upraveno musí být i to, jestli bude talár nutný na všechna soudní jednání nebo jen na trestní procesy.

"Věc by musela být legislativně upravena v zákoně či vyhlášce," vysvětluje mluvčí Chaloupková. Možností by byla změna zákona o advokacii, prováděcí vyhláška či interní předpis advokátní komory, která by ho vydala z pověření ministertstva.

Nošení úředních oděvů pro soudce a státní zástupce u nás upravuje instrukce ministertva spravedlnosti v takzvaném kancelářském řádu pro okresní, krajské a vrchní soudy. U soudců  má fialovou barvu violet, u žalobců zase vínovou bordó.

Slovensko je o krok vpředu

Komora své talárové úvahy opírá hlavně o zkušenosti ze Slovenska, kde už přes rok advokáti musí taláry nosit. U sousedů bylo  oblékání talárů nařízeno shora, vyhláškou iniciovanou ministerstvem. Teď jsou podle Slovenké advokátní komory tamní advokáti spokojeni. Důležité je prý hlavně to, že slovenské taláry jsou praktické.

"Nemačkají se a je k nim speciální taška, vzhledu diplomatky, ve které se dají snadno přenášet," říká Chaloupková. Právě praktičnost a pohodlnost talárů je důležitá. Nedávno se například proti příliš těžkým a nepříjemným talárům vzbouřili soudci. Začali je nazývat jako "něco mezi skafnandrem a hubertusem."

Takto vypadá talár českého státního zástupce.
Takto vypadá talár českého státního zástupce. | Foto: Wikimedia Commons

Na Slovensku se právníci na taláry zvykli vadí jim ale, že u mnoha soudu není místnost, kde by se mohli převléknout. Podobný problém by asi nastal i u nás. "To je pravda. O tom bychom museli jednat. V nových justičních budovách, by se ale potřebné prostory určitě našly," myslí si mluvčí advokátů.

I jinde v Evropě patří talár k základní výbavě. Nosí ho kromě Česka ve všech zemích Evropské unie. V civilu chodí obhajovat své klienty stějně jako Češi jen Švýcaři, Finové, Chorvaté, Lichtenštejnci a Řekové.

Zvyklosti jsou různé. Například v Anglii patří k výbavě advokáta i zmíněná mohutná paruka. Na Kypru je talár povinný, ale jen v zimě. Kvůli velkým vedrům je ale vždy od 1. 6. do 30. 9. tato povinnost zrušena.  

 

Právě se děje

Další zprávy