Advokát se bouří, nechce nosit talár od Blažka

Domácí Domácí
29. 1. 2011 20:45
Komora rozhodla, že všechny oblékne firma Blažek. Ale co když si někdo chce vybrat?
Foto: Česká advokátní komora - Bulletin advokacie

Praha - Advokát Petr Kočí se vzepřel garderobě od krejčovské firmy Blažek, a možná jí tím překazí obchod snů.  

Věc se má tak. Blažek vyhrál zakázku na taláry, které budou muset u soudu nosit advokáti a advokátní koncipienti. To znamená jistých deset tisíc zákazníků. A pro každého - nebo každou - dva modely, všední a sváteční.

Kočímu se to nelíbí. Myslí si, že advokátní komora nemůže svým členům nařizovat, kdo je má oblékat. "Česká advokátní komora překročila rámec zákonného zmocnění a odebrala advokátům právo uzavřít ohledně dodání taláru smlouvu s dodavatelem dle jejich výběru a za finančních podmínek, jaké si sami zvolí," prohlásil.

Podívejte se, jak mají nové advokátské taláry vypadat:

Podle Kočího takové nařízení narušuje i volný pohyb služeb v Evropské unii. "Každý advokát by měl mít možnost objednat si talár u jakéhokoli dodavatele nejen v České republice, ale v jakémkoli jiném státě Evropských společenství," říká.

O tom, jestli bude na jeho podnět předpis komory zrušen, rozhodne ministr spravedlnosti. Když mu za pravdu nedá, bude muset i Kočí nosit talár od Blažka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy