Advokát prominentů spáchal podvod za 100 milionů, z vězení si řekl o vyznamenání

Jan Horák Jan Horák
20. 12. 2023 12:03
Dříve vlivný advokát s prominentními klienty sedí ve vězení za finanční zločiny. Naposledy požádal o osvědčení, že bojoval proti komunismu, a také se snažil o předčasné propuštění. Ani v jednom případě neuspěl, přestože opakovaně využil různých opravných prostředků. Deník Aktuálně.cz popisuje neobvyklý příběh právníka, který kvůli svým deliktům už nesmí vykonávat praxi.
Bývalý advokát František Šejnost.
Bývalý advokát František Šejnost. | Foto: ČTK

František Šejnost zastupoval někdejšího generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka, když jeho sázkařské impérium kvůli toxickému hospodaření upadlo do konkurzu. V době zatčení tehdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (dříve ČSSD) kvůli korupci zase krátce poskytoval služby jeho manželce Evě.

Obě kauzy od současnosti dělí více než deset let. Šejnost dnes sedí v plzeňské věznici za dva finanční zločiny. Nejprve chtěl falešnými směnkami připravit náboženský řád o více než sto milionů korun, později okradl vlastního klienta o tři sta tisíc. Za první kauzu dostal sedm a půl roku vězení, za druhou mu soud vyměřil rok.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Šejnost si z vězení požádal o osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Uděluje ho ministerstvo obrany a je spojené s ceremoniálem, předáním pamětního odznaku a jednorázovým příspěvkem sto tisíc korun. Když Šejnosta resort Jany Černochové (ODS) odmítl, začal se bránit.

Osvědčení pro bojovníka, kterým nebyl

"V řízení nebylo prokázáno jednání, které by naplňovalo podmínky některé z forem odboje dle zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu," sdělil Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, jenž se Šejnostovým případem zabýval. Jeho žalobu tento měsíc zamítl a rozsudek je pravomocný.

Ministerstvo začalo vydávat osvědčení po roce 2011, smyslem pocty je systematicky vyzdvihovat zásluhy aktivních odpůrců komunismu. Šejnost se na resort obrátil předloni. Ten mu však nevyhověl. Bývalý advokát se proto odvolal k Etické komisi, což je poradní orgán vlády přezkoumávající neúspěšné žádosti.

V komisi zasedá třeba bývalý disident Stanislav Devátý, historik Petr Blažek nebo někdejší politik František Bublan. Ani je Šejnost nepřesvědčil o svém nasazení proti minulého režimu, jelikož zkrátka žádné zaznamenáníhodné neexistuje. Ministerstvo obrany ani komise řízení s bývalým advokátem nekomentují.

"Je neveřejné, proto nelze o řízeních, která byla nebo jsou před Etickou komisí České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu vedena, informace poskytnout," odepsal redakci sekretariát komise. Totožně reagovala Simona Cigánková z tiskového odboru ministerstva obrany.

Šejnost se pokusil pro sebe nepříznivá rozhodnutí zvrátit zmíněnou žalobou. Podal ji loni v dubnu, vyřizoval ji soudce Slavomír Novák. Při zamítnutí žaloby vzal v úvahu i Šejnostův pobyt ve vězení. "Byla prokázána existence závažné překážky, která by i v případě naplnění podmínek bránila vydat účastníkovi osvědčení," podotkl mluvčí Wenig.

Podvody za 100 milionů a snaha o propuštění

Bývalý advokát letos usiloval také o podmíněné propuštění, protože si ze svých trestů odseděl více než šest let. V srpnu se dozvěděl nepříznivý výsledek. "Krajský soud žádost odsouzeného o podmíněné propuštění stejně jako soud okresní zamítl," sdělil Aktuálně.cz místopředseda krajské instance Miroslav Sedláček.

Trest sedmi a půl let vězení dostal Šejnost za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a podvod. Sehnal si originální podpis velmistra církevního Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou Jiřího Kopejska, vsadil ho do tří zfalšovaných směnek v celkové hodnotě sto milionů korun a roku 2011 se je pokusil udat.

"Zcela úmyslně neoprávněně vytvořil na kopírovacím zařízení, které bylo zajištěno v jeho kanceláři, padělky tří směnek v celkové hodnotě 103 000 000 korun, a to evidentně v úmyslu použít je jako pravé," napsal v rozhodnutí o Šejnostovi Nejvyšší soud. Ten jeho dovolání v dubnu 2017 odmítl.

Nejvyšší soud se loni v dubnu angažoval v další Šejnostově kauze a opět jeho dovolání odmítl. Potvrdil mu trest za podvod. Bývalý advokát svému klientovi v roce 2013 slíbil, že mu pomůže vymoct milion korun, o které přišel při zmanipulované koupit bytu. Řekl si o 298 tisíc korun coby zálohu. Peníze si nechal, aniž by odvedl práci. Krátce poté mu Česká advokátní komora zakázala vykonávat praxi.

 

Právě se děje

Další zprávy