Absolutní odmítnutí Šámala mě překvapilo, říká Uhde

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
6. 11. 2013 16:59
Předseda Rady České televize okomentoval situaci po prvním jednání s vedením ČT.
Milan Uhde.
Milan Uhde. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor o nevyváženém zpravodajství České televize by měl podle Milana Uhdeho, předsedy Rady ČT, prošetřit nezávislý auditor.

"Prošetření stížnosti nezávislým auditorem nesmí vyvolat dojem, že bylo neobjektivní. Pokud se tak stane, vznikne velká škoda pro Českou televizi," upozornil Uhde.

Rada ČT na svém středečním zasedání oficiálně vyzvala, aby se generální ředitel Petr Dvořák začal stížností zabývat. Ten na oplátku prezentoval svoji představu, jak by ověření stížnosti mělo vypadat. Podle Dvořáka by se jí měla zabývat skupina nezávislých odborníků, etický panel České televize a interní audit.

Uhde s takovým postupem v zásadě souhlasí. Upozornil ale, že jak etický panel, tak interní audit spadá do kompetence generálního ředitele.

"Spoléhám tedy především na nezávislý audit, který by byl přijatelný jak pro generálního ředitele, Radu ČT i pro těch 23, respektive 24 kritiků," řekl Uhde v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Generální ředitel Petr Dvořák navrhl, aby se stížností zabývala skupina nezávislých odborníků, etický panel ČT a interní audit ČT. Myslíte, že stížnost prošetří dostatečně?

Milan Uhde: Etický panel je jmenován ředitelem. Interní audit řídí generální ředitel a bude se obracet k vedoucím pracovníkům. Já nemohu popřít právo generálního ředitele všechny, kterých se to týká, si pozvat, vyslýchat a klást jim nepříjemné otázky.

Spoléhám tedy především na nezávislý audit, který by byl přijatelný jak pro generálního ředitele, Radu ČT i pro těch 23, respektive 24 kritiků, aby neměli obavu, že by je udal. Na takovém auditu či skupině odborníků by jsme se měli sjednotit.

A.cz: Nezávislý auditor je tedy ve vaší představě totožný se skupinou nezávislých odborníků, jak navrhuje generální ředitel?

Já se domnívám, že se jedná o totéž, musíme ale přijít s konkrétními jmény, aby se k nim rada mohla vyjádřit.

A.cz: Mělo by tedy stížnost prověřovat více lidí, nebo dáváte přednost jednomu?

Moje ideální představa byla, že to bude jeden člověk. Čím víc jich bude, tím méně jim podavatelé stížnosti budou věřit. Přimlouval bych se tedy za menší počet.

A.cz: Jak by měl probíhat výběr auditora?

Jsem přesvědčen, že by se měla navrhnout konkrétní jména. A mělo by se o něm hlasovat. Nebude to lehké dohadování, ale jsem si jistý, že taková jména existují.

A.cz: Co se stane, když bude mít někdo pocit, že prošetření neproběhne, tak jak mělo, například nebude objektivní a pro všechny věrohodné?

Podle mě vznikne velká škoda pro Českou televizi. Všichni zaměstnanci si potom rozmyslí vznášet nějaké kritické podněty. Tvůrčí prostředí je charakteristické tím, že je tam otevřená atmosféra a šéf se nerozčílí, ve chvíli kdy mu podřízený řekne, že s ním nesouhlasí.

A.cz: Připadá vám, že takové prostředí v redakci zpravodajství panuje již nyní?

V těch podnětech je něco takového obsaženo a to mě zneklidňuje téměř ze všeho nejvíc. Ne to, že se na to šéf dívá jinak než podřízený. Zastrašovat je ale prostě nesmí. Pokud se tak děje, znamená to, že situaci manažersky a lidsky nezvládá.

A.cz: Na zasedání rady padl návrh, že podavatelé stížnosti by měli vyjít z anonymity. Myslíte si, že by to do sporu vneslo více světla?

To je věc rozhodnutí těch dvaceti čtyř lidí. K tomu bych je v žádném případě nevyzýval, protože jsem slyšel jejich argumenty proti. Věc by se tím určitě zjednodušila, ale abych je k tomu vyzýval, musel bych se opékat na stejné pánvičce jako oni. V takové situaci nejsem a nevím, co to je bát se o svou existenci.

A.cz: V současné době mluvíte o 24 zaměstnancích ČT. Chápu to dobře, že se ke stížnosti přidal někdo další?

Ano, jeden se dodatečně přidal a oznámil to všem i mně.

A.cz: Předpokládám, že svoje jméno zveřejnit nechce.

Nechce. Můj odhad je ale ten, že zveřejnění svých jmen se nevyhnou a sami to vědí. Chtějí ale určitý odklad, aby byla záruka, že šetření bude objektivní. Jsem přesvědčen, že jakmile tato záruka bude, vyjdou z anonymity.

A.cz: Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal dnes důrazně a podrobně odmítl zpochybňování nestrannosti zpravodajství ČT. Jak na vás jeho vyjádření působí?

No je samozřejmě logické. Jak by mohl vedoucí pracovník takovou kritiku připustit. Nemůže jim padat kolem krku, to by nebyl ředitel. Pouze mě překvapila absolutní rozhodnost obsažená v jeho podnětu, že kritika těch 24 lidí není oprávněná.

A.cz: Bylo dobře, že se spor dostal na veřejnost a do situace, kdy si jednotlivé strany přes média posílají vzkazy?

K tomu nemělo dojít. Špinavé prádlo se má člověk pokusit vyprat doma. Oni říkají, že se pokoušeli, ale že to nešlo. Proto celou věc zveřejnili. Zároveň se ale díky tomu vše projednává pod určitým tlakem, na scénu se dostávají emoce a touhy ukázat se v dobrém světle. Nedá se ale nic dělat, musíme na tom za těchto podmínek pracovat.

A.cz: Jaká je v současné době nálada v Radě ČT?

Panují tady na věc různé názory. Já pevně věřím, že se sjednotí.

 

Právě se děje

Další zprávy