100 tun zlata zůstává na Šumavě. Bursík zamítl průzkum

Pavel Baroch
3. 11. 2007 14:15
Firma se ložiska v Kašperských horách nechce vzdát

Praha/Kašperské Hory - Poté, co ministr životního prostředí Martin Bursík nepovolil průzkum zlata v Jeseníkách, vynesl stejné rozhodnutí i na druhé straně republiky: Nepovolil společnosti Potamon GTS, aby prověřila ložisko v Kašperských horách, kde leží podle odhadů 100 tun zlata.

Firma se ale nechce vzdát a přemýšlí o dalších krocích. Buď se může obrátit na soud, anebo si podat žádost znovu. Tentokrát ovšem o takzvaný předchozí souhlas se stanovením dobývacího prostoru. Tento souhlas by firmě také otevřel přístup k ložisku.

"Musíme to teď zvážit, ale zatím se přikláníme k tomu, že podáme žádost o předchozí souhlas," řekl Aktuálně.cz Rudolf Řepík, výkonný ředitel společnosti Potamon GTS.

Bursík: Nepovažujeme těžbu za žádoucí

Žádost ale ministerstvo může znovu zamítnout. Jak ukazují dosavadní stanoviska, Bursíkův úřad je v povolování průzkumu zlata neoblomný.

Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí.
Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Stát v současné době i blízké budoucnosti nemá zájem na stanovení průzkumného území žádnému subjektu zamýšlejícímu provádět průzkum ložisek zlata na území České republiky, neboť za současného stavu nepovažuje těžbu zlata za žádoucí," uvedl Bursík ve svém zamítavém stanovisku, které s odvoláním na ČTK citoval on-line deník Ekolist po drátě.

Podle státní surovinové politiky představují ložiska zlata "rezervu pro eventuální využití v budoucnosti". V rozhodnutí se dále uvádí, že zásoby nerostů v Kašperských horách byly rozhodnutím ministerstva průmyslu a obchodu odepsány.

Jenže: Potamon GTS získalo od ministerstva průmyslu k průzkumu zlatého ložiska na Šumavě kladné stanovisko. Těžaři od počátku argumentují, že jim nejde o těžbu zlata, ale o pouhý průzkum, respektive o zkompletování dosavadních poznatků o jednom z nejvýznamnějších ložisek zlata v Evropě. Firma by ani nedělala žádné vrty.

Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru.
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru. | Foto: Reuters

O šumavské zlato je velký zájem

V Kašperských horách je podle kvalifikovaných odhadů asi 100 tun zlata. Jelikož jeho cena je nejvyyší za posledních bezmála třicet let, je o ložisko, jehož hodnota je miliardy až desítky miliard korun, enormní zájem.

Nejprve zde cenný kov zkoumala firma TVX Bohemia důlní, které ale ministerstvo životního prostředí další průzkum zakázalo a firma nyní požaduje po státu tři čtvrtě miliardy korun.

O údaje z dosavadního šumavského průzkumu se zajímají i firmy z Ruska a Austrálie. Podobný zájem o zlato je i na Slovensku, kde pobočka kanadské firmy chtěla těžit ložisko u Kremnice.

 

Právě se děje

Další zprávy