reklama
 
 

Na Šumavě je 100 tun zlata. Stát průzkum nechce

10. 10. 2007 0:00
Souboj o zlato v Kašperských horách

Kašperské Hory - Úřady nechtějí společnosti Potamon GTS povolit průzkum zlata u Kašperských Hor na Šumavě, kde se nachází asi sto tun tohoto cenného kovu. Nejprve žádost zamítlo regionální pracoviště ministerstva životního prostředí v Plzni, teď toto rozhodnutí nejspíš potvrdí i ministr Martin Bursík, k němuž se Potamon odvolal.

Komise, která ministrovi připravuje v takových případech návrh rozhodnutí, totiž podle informací Aktuálně.cz doporučila Bursíkovi, ať průzkum zlatého ložiska také nepovolí. Ministr už má doporučení na stole, ale zatím ho nepodepsal.

Pro Bursíka sice není návrh komise závazný, ale vzhledem k tomu, že ministerstvo nedávno zamítlo žádost o průzkum zlata v Jeseníkách, je pravděpodobné, že v případě Kašperských hor rozhodně stejně. Ministerstvo argumentuje i tím, že v tuto chvíli neexistuje potřeba ložisko vytěžit.

V Jeseníkách se zlato těžit nebude - ZDE

"Ještě jsme nedostali oficiální rozhodnutí, až pak se rozhodneme, co dál," řekl Aktuálně.cz Rudolf Řepík, výkonný ředitel společnosti Potamon GTS. Firma nevylučuje ani to, že se v případě zamítavého stanoviska obrátí k soudu.

Nechceme vrtat, jde nám o papíry

Společnost Potamon GTS, která získala souhlas od ministerstva průmyslu, rozhodující zamítavé stanovisko ministerstva životního prostředí zaskočilo. Ještě před tím, než si podalo žádost o průzkum ložiska, konzultovala svou představu s regionálním pracovištěm ministerstva v Plzni. A pak postupovala přesně podle jeho doporučení. Jenže plzeňský úřad pak žádost stejně zamítl.

Vedoucí plzeňského odboru ministerstva životního prostředí František Jelínek se odmítl o žádosti společnosti Potamon GTS bavit. "Zamítli jsme to. A dejte mi pokoj," řekl Aktuálně.cz a položil telefon.

Firma přitom tvrdí, že nechce v Kašperských horách dělat nové průzkumné vrty, ale jen zkompletovat písemné údaje o průzkumu zlatého ložiska z minulých let. V dole Naděje nejrpve zkoumal ložisko stát, po něm nastoupila soukromá TVX Bohemia důlní, jejíž výsledky jsou nyní na prodej.

Pro společnost Potamon GTS by zkompletování výsledků průzkumu znamenalo, že by se zvýšila její cena na evropských trzích, mohla by se dostat i k dalším lukrativním zakázkám. "Bylo by to pro nás ohromné plus," řekl Aktuálně.cz předseda představenstva Jan Lellák. Dodal, že studii o zásobách zlata v Kašperských horách by zdarma získal i stát.

Neuspěla už druhá firma

Potamon GTS hodlá své plány představit v listopadu zastupitelstvu Kašperských Hor. Jedním z argumentů bude, že už na průzkumu celý region vydělá nemalé peníze.

Jeden ze zastupitelů - František Stíbal - ovšem tvrdí, že by průzkum a následná těžba přinesla víc škody než užitku, protože by se nenávratně poškodila vzácná šumavská příroda. "Ať zlato zůstane raději v zemi," řekl Aktuálně.cz Stíbal, který odmítavé stanovisko ministerstva uvítal.

Stíbal ještě jako starosta Kašperských Hor vedl před deseti lety bitvu o šumavské zlato se zmiňovanou firmou TVX Bohemia důlní, která dokonce získala licenci na průzkum ložiska. Odpůrci těžby v čele se Stíbalem nakonec dosáhli toho, že úřady firmě povolení v roce 1998 odebraly.

Pod šumavskými kopci leží miliardy korun

Jenže šumavské zlato je stále velkým lákadlem. O údaje z průzkumu, který v Kašperských horách prováděla před deseti lety firma TVX Bohemia důlní, mají zájem i firmy z Ruska a Austrálie.

Cena zlata na světových trzích roste. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek před časem Aktuálně.cz sdělil, že za posledních šest let vzrostla cena asi trojnásobně.

Stotunové zásoby zlata dělají z Kašperských hor jedno z nejvýznamnějších ložisek v Evropě. Jeho hodnota jsou miliardy až desítky miliard korun.

autor: Pavel Baroch | 10. 10. 2007 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama