Praha - Ačkoli Nejvyšší správní soud už na jaře rozhodl, že úřady mají zveřejnit výši platů a odměn svých úředníků, někteří ministři Nečasova kabinetu nadále tyto údaje tají.
Nevyhověli nejen žádostem Aktuálně.cz podaným podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ani poslanecké interpelaci sociálního demokrata Jeronýma Tejce, který přehled příjmů vyššího managementu ministerstev také poptával.
Ani po poslanecké interpelaci tak není například jasné, jaké odměny berou ředitelé odborů na ministerstvu školství. Šéf resortu Josef Dobeš z Věcí veřejných totiž na rozdíl od soudu platy svých lidí za věc veřejnou nepovažuje.
V odpovědi na interpelace uvedl jen příjmy náměstků označených písmeny A až F a z uvedení příjmů dalších vrcholných úředníků se vymluvil s tím, že jde o osobní údaje, přestože ve výčtu nemusel uvádět jejich jména a mohl je také označit jenom orientačně.
Ač právě Dobeš loni čelil skandálu, že z veřejných peněz vyplatil neúměrně obří prémii vedoucí své kanceláře Janě Machálkové (podle serveru Česká pozice šlo o 145 tisíc, přičemž tarifní plat činil 35,3 tisíce), do odůvodnění interpelační odpovědi Tejcovi připsal, že ani interpelace nemohou být "bezbřehé".
Zatloukat a zatloukat
Deník Aktuálně.cz i díky Tejcovi navzdory obstrukcím získal příjmy zhruba 370 vyšších úředníků ministerstev.
V zastoupení renomovaného právníka Tomáše Sokola pak už redakce zahájila podávání žalob na úřady, které nadále odmítají platy svých úředníků zveřejnit.
Proč je zveřejnění platů a zejména odměn pro voliče důležité, ukazuje krom jiných právě případ ministra Josefa Dobeše a jeho podřízené.
Odměna na školství - 387 tisíc
Vysoké odměny se objevují i na seznamu, který ministr školství předal poslanci Tejcovi.
V odpovědi na interpelaci šéf resortu uvedl, že jeden z náměstků (označený jako C) obdržel ve druhém pololetí roku 2010 odměnu 387 tisíc korun, další náměstek (B) pak 259 tisíc korun a náměstek F 250 tisíc korun.
Dobeš neuvádí přesně, za jaké skutečné období byly odměny uděleny, a upozorňuje také, že některé z nich rozdala ještě jeho předchůdkyně Miroslava Kopicová.
V prvním pololetí 2011 pak Dobeš rozdal náměstkům označeným jako A, B a D po sto tisících.
Kocourkův elaborát
Originálním způsobem se s interpelací opozičního politika vypořádal i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.
Ten poslanci místo přehledné tabulky poslal šestistránkový elaborát, proč informace v požadované formě nezodpoví. Teprve na sedmé straně v jednom odstavci uvedl alespoň zprůměrované údaje.
Platy shrnul do průměru, ze kterého nelze vyčíst téměř nic.
Kocourkovi náměstci podle těchto údajů mají plat 76 730 korun, průměrný plat ředitele sekce a vrchního ředitele je 75 290 korun a ředitel odboru bere 54 070 korun. Poradci ministra, kteří jsou externisti, jsou pak měsíčně honorováni 24,8 tisíci korunami. Do částky navíc nejsou pravděpodobně započítané právě mimořádné odměny udělené ministrem, které mohou příjem úředníka výrazně zvýšit.
Platy do tabulky, odměny už ne
Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa Tejcovi napsal, že plat je možné zveřejnit podle jednotlivých pozic. Odměny, které právě šéf resortu uděluje, však prý už musí zůstat utajeny, a proto je resort zemědělství jenom zprůměroval.
"Vzhledem k citlivosti údajů o výši vyplácených odměn pro konkrétní zaměstnance neuvádíme tyto údaje v tabulce, ale tato informace Vám bude kdykoli předložena," napsal kolegovi z opozice.
V roce 2010 činila průměrná odměna Fuchsova náměstka 114 700 korun, vrchního ředitele 103 100 korun a ředitele odborů 60 400 korun. V následujícím období, tedy od ledna do konce června 2011, pak klesl bonus náměstkům na polovinu, tedy 58 300 korun, vrchním ředitelům na 54 500 korun a ředitelům odborů na 29 100 korun.
Základní plat náměstka na ministerstvu zemědělství se přitom pohybuje mezi 70 až 96 tisíci korunami měsíčně.
Kvůli Rathovi jen průměry
Na starší precedens se pak odvolalo ve své odpovědi na poslaneckou interpelaci ministerstvo zdravotnictví pod vedením Leoše Hegera z TOP 09. Tvrdí, že se opět nechce vystavit riziku sankcí jako v roce 2006.
Tehdy media zveřejnila informaci, že někdejší ministr David Rath rozdal při odchodu z čela resortu svým nejbližším spolupracovníkům až půlmilionové odměny. Celkově tak rozdal 27 lidem 11 milionů korun.
Platy svých zaměstnanců opět zprůměrovalo, na rozdíl od ministerstva průmyslu ovšem do výsledné částky započítalo i mimořádné odměny. V druhém pololetí roku 2010 brali Hegerovi náměstci 116 421 korun, vrchní ředitelé 89 855 korun a ředitelé odborů 74 169 korun.
Prvních šest měsíců roku 2011 pak plat náměstků klesl na 99 768, vrchních ředitelů odborů na 82 653 korun a ředitelů odborů na 68 434 korun. Pro porovnání, plat ministra včetně náhrad činil v druhém pololetí loňského roku 129 600 korun měsíčně, letos pak 122 200 korun.
Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů ovšem tato sankce se zveřejňováním údajů o platech a odměnách, tak jak je požadoval Tejc i deník Aktuálně.cz, nesouvisí.
Byla totiž za "absenci přiměřených bezpečnostních opatření". "Účastník nevedl záznam o tom, kdo měl k osobním údajům přístup," přiblížil David Pavlát z tiskového odboru ÚOOÚ.