Ostrava - V roce 2002 byl areál Vítkovických železáren v Ostravě prohlášen za národní kulturní památku. Majitel Vítkovice Holding Jan Světlík v něm za podpory "dvorního architekta" oblasti Josefa Pleskota začal realizovat své vize a sny o atraktivním centru vědy a techniky. O tom, že se to povedlo, svědčí loňských rekordních osm set tisíc návštěvníků a fakt, že jde o nejnavštěvovanější mimopražskou památku v zemi.
Co lze vlastně v areálu, který býval žhnoucím a poněkud smradlavým srdcem republiky, vidět? Především v Evropě unikátní průmyslový komplex, kde pěkně pohromadě najdete celou proceduru výroby železa.
Na Dole Hlubina, jenž je nyní rovněž národní památkou, se od poloviny 19. století těžilo uhlí. Mezi dolem a vysokými pecemi Vítkovických železáren, které v roce 1998 ukončily po 162 letech výrobu železa, byla vybudována koksovna. Spojení mezi jednotlivými částmi výroby zajišťovaly pásové dopravníky, zavážecí zařízení a dopravní mosty. Všude jinde v Evropě bylo uhlí do železáren dováženo.
Důl Hlubina, území koksovny i areál vysokých pecí si můžete užít díky nové prohlídkové trase nazvané Uhelný okruh, která vede i přes tzv. Jantarovou lávku. Unaveným nohám uleví odpočinková křesla vyrobená podle návrhu architekta Pleskota tak, aby "ladila" s průmyslovým okolím.
"V květnu jsme otevřeli novou nástavbu na vysoké peci číslo 1, která získala jméno Bolt Tower. Dokonce se podařil i křest věže vrcholovým atletem Usainem Boltem," láká do areálu jeho ředitel Petr Koudela. Vrchol věže se nyní nachází ve výšce osmdesát metrů, což je výše než vyhlídková terasa na věži ostravské radnice. Nejen proto se stala oblíbeným výletním cílem.
Dílo, jehož duchovním otcem je opět Josef Pleskot, je totiž zajímavé i po architektonické stránce. Architekt se rozhodl vysokou pec zvýšit o dvacet metrů pomocí prosklené válcové nástavby, kolem které vede vyhlídkový ochoz.
"V provozu jsou i nově zrekonstruované budovy v areálu Důl Hlubina, kde vznikla kreativní čtvrť se zaměřením na humanitní a umělecké obory, jako protiváha k technicky zaměřené části. Najdete zde dílny pro filmaře i hudebníky – zkušebny, nahrávací studia, kino i ateliéry," pokračuje ředitel Koudela, který věří, že v Ostravě si přijde na své každý. "Rodiny s dětmi, mladé páry i pamětníci provozu železáren," vypočítává.
"Školy využívají výukové programy ve Světě techniky, díky kterým se děti seznamují s vědou a technikou hravou formou. Gong přes den žije konferencemi a školní výukou, večer koncerty a divadly." Zmíněný Gong je multifunkční centrum, které vzniklo z unikátního plynojemu postaveného Vítkovickými železárnami v roce 1924.
Naproti tomu prosklená budova Světa techniky, v jejíž fasádě se odrážejí vysoké pece, je nová, navržená Josefem Pleskotem. Otevřena byla vloni na podzim a na ploše 14 000 metrů čtverečních se tu rozkládají expozice Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Je zde i 3D kino.
Ve Světě civilizace si prohlédnete například národní jídla dané země, zkusit si můžete oblečení, které se jinde ve světě nosí. Ve Světě vědy si můžete prohlédnout mimo jiné endoprotézu, oskenovat své tělo a seznámit se s 3D technologiemi.
Lepší možnosti poznávání ostravských technických památek nabízí nově otevřený kemp na Landeku. V areálu, kde se nachází největší hornické muzeum v Česku, se mohou lidé ubytovat ve stanech, obytných vozech i karavanech. Spolu s kempem byla otevřena i lidová hospoda, která sídlí v nejstarším revitalizovaném objektu muzea, v bývalé stolárně.
Za dva a půl roku provozu se stal areál Dolních Vítkovic pojmem. Během celé této doby byly otvírány nové atrakce a prostory. Budou Vítkovice v tomto trendu pokračovat?
"Dál plánujeme náš areál zvelebovat, chceme tady vytvořit příjemné prostředí nejen pro poučení, ale i pro zábavu a odpočinek," plánuje ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.
"Další prostory čekají na zajímavé nápady a projekty i z řad veřejnosti a externích subjektů. Inspirací, krom Jarka Nohavici, může být parta horolezců, která v budově strojovny momentálně dokončuje velkou lezeckou stěnu nebo nadšenci s plány na tréninkové zázemí pro extrémní sporty."
Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.