V nejstarší sklárně se fouká a pije jako za hraběte Harracha

Jana Patková
27. 7. 2015 7:00
Třetí díl letního turistického seriálu Aktuálně.cz vás zavede do pravděpodobně nejstarší sklárny na světě. Najdete ji v krkonošském Harrachově. První zmínka o ní se datuje do roku 1712.
Ze sklárny v Harrachově se stal vyhledávaný turistický cíl.
Ze sklárny v Harrachově se stal vyhledávaný turistický cíl. | Foto: Archiv Sklárna Novosad a syn

Harrachov - Sklárna Novosad a syn v Harrachově je nejstarší fungující sklárnou u nás i ve světě. Její patřičně dlouhá historie ještě zdaleka není uzavřena, o čemž se může přesvědčit každý při exkurzi nebo ve zdejším muzeu. Současní majitelé sklárny ji totiž povýšili na vyhledávaný turistický cíl.

Když se vyučený sklář a vystudovaný právník František Novosad na počátku 90. let 20. století stal majitelem sklárny v Harrachově, myslel především na pokračování ruční výroby nápojového skla, které sklárnu proslavilo. Poměrně brzy však pochopil, jaké možnosti skýtá spojení skla a turistiky.

Už v roce 2001 začal s výstavbou minipivovaru s restaurací, z níž hosté vidí přímo do výrobní haly. Popíjet přitom mohou kvasnicové nefiltrované a nepasterizované pivo František či Čerťák, případně stejně jako skláři slabé Huťské výčepní.

"Pivo jsme začali vařit především pro turisty, až v druhé řadě pro naše skláře," říká dnes František Novosad, který už do firmy přibral i svého syna Petra. Společně tak řídí spojené království piva a skla. Mimochodem, v pivu se tu můžete i vykoupat, provozují zde oblíbené pivní lázně.

Tradiční techniky jsou nepřekonané

První housle ovšem v Harrachově hraje stejně jako za časů hrabat Harrachů sklo. A stejně jako kdysi vzniká dodnes nepřekonanými technikami foukání do dřevěných forem a sklářskými píšťalami.

Současnou produkci tvoří hlavně luxusní nápojové soubory, dekorativní a užitkové sklo a křišťálové lustry. Měsíčně se tu vyrobí přibližně 40 tisíc sklenic.

Kdo chce, může být u toho. Sklárna denně pořádá exkurze s odborným výkladem, jež vedou do hutní haly s pecemi i do unikátní, sto dvacet let staré historické brusírny skla, poháněné transmisemi a vodní turbínou.

Ať už jde o děti nebo dospělé, podle Františka Novosada všechny účastníky přibližně hodinové exkurze vždy nejvíc zaujmou chlapi se sklářskými píšťalami.

"I když vidí i broušení a další zušlechťování skla, nejvíc lidi baví dívat se na skláře, jak foukají," upřesňuje prozíravý majitel, který turisty do sklárny přivedl dávno před tím, než se to u nás stalo zvykem.

Kdo chce, může být u toho. Sklárna pořádá denně exkurze.
Kdo chce, může být u toho. Sklárna pořádá denně exkurze. | Foto: Archiv Sklárna Novosad a syn

"Kdysi před patnácti lety občas nějakému skláři, který se špatně vyspal, vadilo, že ho okukují," vzpomíná František Novosad. "Dnes každý ví, že je to finanční přilepšení pro sklárnu a potažmo i pro každého jednotlivce. Teď turisty vyhlížejí a koukají po hezkých ženských mezi nimi," směje se Novosad, který exkurzím přizpůsobil i halu.

Přistavěl horní ochoz, takže se návštěvníkům naskýtá nevšední výhled z ptačí perspektivy. Teprve pak sejdou mezi skláře, mezi horké pece a svalnaté chlapy popíjející Huťskou osmičku.

Ze vzorkovny skla je muzeum

Součástí areálu sklárny je Muzeum skla. Sbírka s více než pěti tisíci exponáty je největší sbírkou českého skla pocházející z jedné sklárny. Exponáty sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů.

Ti ji před Němci schovali do tajné místnosti, která byla objevena až v 70. letech. O sbírku pak nikdo zvlášť nepečoval, tu a tam ji opustil nějaký pěkný kousek, když vedení tehdejšího státního podniku Crystalex Nový Bor potřebovalo dárek pro vzácnou návštěvu.

Až nynější majitel nechal celý znovuobjevený "skleněný poklad" vynosit ze zchátralé místnosti, pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum. Místnosti, v níž se sklo našlo, se prý od té doby neřekne jinak než "třináctá komnata".

Až bude brusírna bezpečná

"Chtěli bychom jednou zpřístupnit i zajímavé prostory pod brusírnou," plánuje František Novosad. "Až přijdeme na to, jak to udělat, aby to bylo pro turisty bezpečné – tak za dva tři roky, doufám."

Už nyní mohou turisté zavítat také do sousední kapličky svaté Alžběty, kterou sklárna opravila a o kterou se stará. Kaple má skleněný zvon, jenž tu byl odlit roku 1916. Je půl metru vysoký a váží deset kilogramů. Uvnitř kapličky je oltář z benátských zrcadel.

Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy