Do Plzně se sjíždějí stovky archeologů, začíná kongres

ČTK ČTK
4. 9. 2013 12:26
Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Nejvýznamnější událost tohoto roku pro archeology v Evropě začíná ve středu v Plzni.

Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů, kde představí nejnovější výsledky výzkumů. Během tří dnů zazní 997 přednášek v 91 sekcích.

Proti minulým ročníkům se víc zaměří na archeologii novověku a moderní doby, nabídnou mimo jiné téma studené války. Novinářům to řekli archeologové Pavel Vařeka a Martin Gojda ze Západočeské univerzity, která kongres hostí.

"Dosud byly tyto výroční kongresy zaměřeny převážně na archeologii pravěku, loni v Helsinkách poprvé byla součástí i archeologie středověku a nově přichází témata z nejmladší historie," uvedl Gojda.

Vařeka doplnil, že archeologie má co říci pro poznání nedávné minulosti, a v této souvislosti upozornil na sekci věnovanou studené válce, tedy období, které postihlo Evropu na dlouhá desetiletí.

"Je tam celá řada příspěvků, které mohou odborné veřejnosti ukázat, co může archeologie říci třeba k 50., 60., 70. nebo 80. letům minulého století, a to od výzkumu zaniklých opuštěných základen pro jaderné rakety přes pozůstatky železné opony a postižení kulturní krajiny nejen vojenskými aktivitami," uvedl Vařeka.

Odborníci přitom mohou konfrontovat hmotné pozůstatky s výpovědí pamětníků. Tématu studené války se věnuje i tým plzeňské katedry.

Kongres se v historii ČR koná poprvé

Podle člena Evropské asociace archeologů Marka Pearce jsou čeští archeologové velmi dobří. Zmínil například profesora Evžena Neustupného ze ZČU, který v Plzni v roce 1998 založil archeologii a letos oslaví 80. narozeniny.

"Je nejlepší v ČR, jeho kniha Teorie archeologie byla přeložena do řady jazyků, sám ji používám neustále," řekl Pearce.

Na přípravě prestižní mezinárodní akce začala pracovat plzeňská katedra před dvěma lety. Odborníci budou zasedat od čtvrtka do soboty, denně od 08:30 do 18:30.

Hlavními tématy jsou interpretace archeologických pramenů, péče o archeologické dědictví, teorie a paradigmata v archeologii, archeologie a veřejnost, archeologie jídla a pití a archeologie vědy.

Archeologický kongres se v historii ČR koná poprvé, posledním setkáním světových archeologů na českém území byl Kongres mezinárodní asociace prehistoriků v Praze roku 1966.

 

Právě se děje

Další zprávy