Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220 tisíc diváků, letos veřejnost do areálu nesmí a lidé mohou program sledovat jen v televizi nebo na internetu. Při slavnostním ceremoniálu bylo na letišti oceněno několik stovek záchranářů a příslušníků bezpečnostních sborů za nasazení během jarního nouzového stavu. Další stovky lidí budou oceněny v neděli.
Za nasazení vojákům, policistům, hasičům, zdravotníkům a všem, kdo pomáhali v boji s covidem-19, poděkoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Covid jen potvrzuje to, co už dávno víme. V krizi se vždycky spoléháme na armádu, a to nejenom já, vláda, ale celá naše společnost. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame," řekl premiér.
V minulosti podle něj často armáda doplácela na finanční škrty, když bylo potřeba zalepovat díry v rozpočtu. "Dnes je tomu jinak. Víme, že armádu potřebujeme a že bez investic by se nám časem rozpadla," řekl Babiš. Nejdiskutovanější zakázkou pro armádu je v současnosti podle premiéra pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Někteří z uchazečů o zakázku se představují i na Dnech NATO.
"Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno," řekl premiér. Také letouny Gripen slouží české armádě už 15 let a v roce 2027 vyprší jejich leasing. "Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru," uvedl Babiš.
Každý den čtyři hodiny letu
Organizátoři Dnů NATO i přes ztíženou situaci připravili na každý den čtyři hodiny ukázek ve vzduchu i na zemi. Mezi nejatraktivnější patřilo simulování doplňování paliva za letu transportním letounem Airbus A400M Atlas německého letectva a dvojicí českých gripenů nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Se svými stroji létají jen pár metrů od sebe.
"Vysoká sledovanost přímých televizních přenosů v uplynulých letech byla hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli v těchto složitých podmínkách akci uskutečnit - protože těch diváků bylo víc než návštěvníků," řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.
Na akci se každoročně prezentují i zbrojařské firmy či firmy z bezpečnostního průmyslu. "Pro ně je to také jedna z mála příležitostí se v letošním roce setkat. Takže i pro ně to má velký význam," řekl Pavlačík.
Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu řekl, že atmosféra z místa bude divákům u obrazovek chybět, snažili se ale pro ně vymyslet to nejlepší, co se dalo. "Máme tady různou armádní techniku, bavíme se asi o 140 kusech techniky, máme tady 400 vojáků. Snažíme se předvést, k čemu armáda je, chceme se prezentovat. Máme třeba kamery umístěné i na výstroji, na výzbroji," řekl Maruščák.
Nový letoun L-39NG
Dny NATO zpestřil hromadný seskok českých a polských parašutistů i průlety letadel. Oproti původním plánům se ale akce nezúčastnil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress, který měl bez mezipřistání letět z USA. Nepřiletěl kvůli závadě na tankeru KC-135, který měl doplňovat palivo při letu. Mluvčí velvyslanectví USA Griffin Rozell uvedl, že bez podpory doplňování paliva nelze misi B-52 na dlouhé vzdálenosti bezpečně uskutečnit.
Společnost Aero Vodochody i ve vzduchu předvedla nový letoun L-39NG, který čerstvě splnil oficiální podmínky pro mezinárodní letový provoz a má certifikaci, jež je předpokladem dodávek zákazníkům. Dvoumístný proudový letoun L-39NG bude sloužit jako cvičný podzvukový letoun i jako lehký bitevník, má navázat na legendární stroj Aero L-39 Albatros.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že ministerstvo podporuje domácí obranný průmysl. "Popřeji tomuto letadlu, aby působilo ve všech možných armádách nejenom ve výcvikových platformách, ale potom i v dalších, které budou následovat. Jsem rád, že máme na co navázat, že v České republice máme tyto technologie, že máme tyto odborníky," řekl.