Zápisník Politikáře: Feministky se vzbouřily, chtějí Zemanovkyně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 10. 2013 14:18
Tento týden byl jedná velká reklama na Českou republiku. Čtěte proč v pátečním Politikáři Jana Lipolda
Foto: Tomáš Kunc

PolitikářMáme dost české politické sexmise! Máme dost politiky bez žen! Máme dost planých slibů! České feministky přitvrdily a na pondělí čtrnáctého večer ohlásily na Malostranské náměstí otužilecko-protestní happening Nahoře bez.

Soudíme, že poslední kapkou byly pro ženskou lobby billboardy Zemanovců. Ta přehlídka samců středního věku se saky vyzývavě pohozenými přes lídří rámě.

Proklepli jsme si krajské kandidátní listiny SPOZ a ze 42 lidí na prvních třech místech jsme napočítali plné 2 ženy. Z toho ale jednu lídryni: ekonomku Ilonu Švihlíkovou z Vysočiny, jejíž plakáty nastudujeme do příště za domácí úkol.

-          Při bloumání volebními soupiskami jsme si také ověřili, že Felix Slováček se nejmenuje Felix, nýbrž Antonín, a pod tímto jménem kandiduje za SPOZ v Libereckém kraji. Tím pádem ale kandiduje zbytečně, protože ho na hlasovacím lístku nikdo nepozná. Snad jedině kdyby si napsal „Felix“ do kolonky „povolání“, což nenapsal.

Bohužel mu nepomůže ani Karel Gott, který prohlásil: „Nikdy jsem veřejně nejmenoval toho, koho budu volit. To jsem nikdy neudělal ani náznakem,“ a jedním dechem dodal: „Samozřejmě mám ale svého jasného favorita. Myslím, že ta osoba něco dokázala. V politice zatím moc ne, ale je to velmi úspěšný člověk. Ten, kdo umí dát dohromady velké věci, ten může dát dohromady i stát.”

Toto pythické poselství ukazuje spíš na Babiše (loňské Mistrovo turné se jmenovalo Agrofert Tour) než na Slováčka.

Ad) „… to jsem nikdy neudělal ani náznakem“: Nechceme Mistrovi sahat do svědomí, ale domníváme se, že by se tam v letech 1971, 1976, 1981 a 1986 možná nějaké náznaky našly.

-          Ještě k těm hlasovacím lístkům a SPOZ. Jsme velmi zvědaví na to, co na nich bude nakonec vytištěno v rubrice „povolání kandidáta“, protože na kandidátních listinách, které poslali na vnitro, k tomu Zemanovci přistoupili s nebývalou kreativitou. Je samozřejmě rozdíl v tom, když máte volit někoho, kdo má jako povolání „důchodce“, anebo „olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce nadace 700 let města Plzně“. (Obojí je přitom pravda.)

Vratislav Mynář je na kandidátní listině povoláním „Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana, zakladatel dobročinného občanského sdružení Kopretina“, což se pochopitelně vyjímá lépe, než kdyby připomínal svůj tvrdý byznys. Povolání Františka Čuby zní „agronom, šéf legendárního JZD Slušovice, odborník na zemědělství, radní Zlínského kraje“.

Jestli budou všechny strany počítat s tím, že voliči jsou negramotní a je třeba jim vysvětlovat pojmy jako „agronom“, pak budou muset být hlasovací lístky formátu A3.

Kolonka „povolání“ funguje u SPOZu jako takový zestručněný životopis zásluh. S jednou výjimkou: předák hazardní lobby Petr Vrzáň je cudně uveden pouze jako „výkonný ředitel asociace – profesního sdružení firem“. Zemanovci dobře vědí proč.

-          Celkově nám tento týden připadal jako jedna velká reklama na Českou republiku. Tón udal jako obvykle prezident (říkejte Czechia, rusky Čechija). Navázala fotoreportáž z Party Hardcore s dvojnicí první dcery (v britském bulvárním tisku nejčtenější článek o Czechii za posledních 90 let). Televizní kanál National Geographic přinesl působivou reportáž o tom, že si na Václavském náměstí můžete vybrat, jestli vás okradou taxikáři, drogoví dealeři, nebo personál bordelů. Zlatou medaili za boj proti komunismu přivezl z Ameriky Václav Klaus starší. A Švýcaři obdivují, jak je možné udělat z povrchového dolu tunel. Už jen ta Nobelovka chybí, zatím. Hezký víkend.

Jan Lipold

 

 

Právě se děje

Další zprávy