Zákon zavádí nové poplatky za elektřinu. Senátorům se nelíbí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2013 13:36
Do potíží se dostal první z „nezbytných“ zákonů, které sněmovna schválila na poslední chvíli. Senátoři totiž objevili vážné nedostatky v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, která měla od ledna 2014 zastavit stavbu nových zdrojů a omezit poplatky na jejich podporu.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Do potíží se dostal první z „nezbytných“ zákonů, které sněmovna schválila na poslední chvíli.

Senátoři totiž objevili vážné nedostatky v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, která měla od ledna 2014 zastavit stavbu nových zdrojů a omezit poplatky na jejich podporu. Případné senátorské veto už nemůže rozpuštěná sněmovna přehlasovat.

Nečekané poplatky

Na nedostatky narychlo schváleného zákona upozornil senátor Tomáš Jirsa (ODS). „Jsem bývalý energetik a novela má podle mě jasnou vadu,“ soudí senátor.

Do zákonné novely se dostalo pravidlo, že poplatky na podporu obnovitelných zdrojů (do 495 korun za megawatthodinu) budou platit domácnosti či firmy, které elektřinu z obnovitelných zdrojů vyrobí a zároveň spotřebují.

Pravidlo se bude týkat i výrobců, kteří nový „čistý“ zdroj zapojí po 1. lednu 2014 a nebudou mít nárok na dosavadní státní podporu. Příkladem výrobce, který od státu nedostane ani korunu, ale který bude muset naopak odvádět nové poplatky, je například majitel rodinného domu, který v příštím roce instaluje na střechu solární panely na ohřívání vody.

„Ale nejde jen o ně. Platit budou i podnikatelé, kteří si pořídí kogenerační jednotku. V takovém případě už půjde o miliony korun,“ upozorňuje senátor.

Jeden a půl miliardy bez diskuse

Poplatky výrobců, kteří elektřinu sami spotřebují, dosáhnou podle Jirsy 1,5 miliardy korun. Původní návrh novely o podporovaných zdrojích, kterou vypracoval bývalý ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), je přitom nevyžadoval. Poplatky se do novely dostaly až po úpravách, které provedli bez jakékoli veřejné diskuse ministři úřednické vlády. Například v důvodové zprávě se o výnosu nových poplatků nepíše.

Debata by tedy měla podle Jirsy proběhnout v Senátu. „V diskusi by se mělo objasnit, jestli v tom byl něčí záměr, anebo jestli jde opravdu o chybu,“ doporučuje senátor Jirsa.

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že diskuse ani nebyla potřeba, protože poplatky od výrobců, kteří svou elektřinu sami spotřebovali, požadovaly i dosavadní normy. „Tento požadavek obsahuje stanovisko Energetického regulačního úřadu z roku 2011,“ upozorňuje mluvčí Filip Matys. Poplatky se však neplatily a nový zákon prostě přidal nové paragrafy, které by je umožnily vymoci.

Rozdíl je i v tom, že stát dosud podporoval všechny obnovitelné zdroje a poplatek si mohl strhávat z vyplacené podpory. Zdroje zapojené po Novém roce 2014 však nebudou mít na podporu nárok.

Opět zákon s chybami

Jirsa odmítá podezření, že chce pomocí dílčí námitky shodit ze stolu celý zákon, který má omezit celkové náklady na obnovitelnou energii. „Zákon určitě shazovat nebudeme,“ ujišťuje jménem senátorského klubu ODS.

Námitky konzultoval se zástupci Svazu průmyslu. Ti připustili, že narychlo schválená norma skutečně obsahuje chyby, z pohledu průmyslníků je však důležitější, že zavádí strop, který snižuje dosavadní příspěvek na obnovitelné zdroje ze současných 583 korun na 495 korun za megawatthodinu.

„Je jenom škoda, že budeme schvalovat zákon s chybami, o kterých víme, protože to nejde jinak,“ stěžuje si Jirsa. Senát může pouze vyzvat poslance příští sněmovny, aby chybu svých předchůdců napravili.

Senát bude novelu zákona o podporovaných zdrojích projednávat za dva týdny.

Nahlaste, že chcete platit

O nedomyšlenosti novely svědčí navržený postup, jak bude stát nové poplatky za elektřinu z obnovitelných zdrojů od výrobců vymáhat. Podle zákona by měli občané či podniky vyrobenou elektřinu nahlásit distribučním firmám, které jim pak poplatek vyúčtují. Distributoři poté výnosy odešlou státnímu operátorovi OTE.

Oslovení právníci potvrzují, že stát může informace o elektřině vyrobené pro vlastní potřebu a poplatky vyžadovat, systém ale podle nich nebude fungovat.

„Je to docela složitá cesta, jak se k takovým údajům dostat, a je také zcela zřejmé, že ne každý výrobce takovou povinnost plní a bude plnit,“ upozornil jeden z expertů. Distribuční firmy také nebudou mít k ruce žádný nástroj, jak údaje o elektřině z obnovitelných zdrojů od domácností a dalších malých výrobců vymoci.

„Vidíme v tom určitý problém,“ potvrzuje za firmu E.ON Distribuce Vladimír Vácha.

Sporný paragraf podle něho navíc umožňuje několik výkladů pro případ, že spotřebitel odebírá elektřinu přímo od výrobce bez využití distribuční sítě. Pak nebude jasné, jestli má distributor zpoplatnit spotřebitele, výrobce, případně oba dva.

Petr Holub

 

Právě se děje

Další zprávy