Zahraničí – Al-Káida dostala ránu, ze které se jen těžko vzpamatuje. Američané jí zasadili dost možná tvrdší úder, než kdyby zabili jejího vůdce Ajmána Zavahrího.
Řeč je o pondělním náletu amerického bezpilotního letounu MQ-1B Predator v Severním Vazíristánu. O útoku na místo, kde se podle informátorů schovávala dvojka teroristické organizace, Abú Jahíja Libí.
Zabitý Libí měl totiž to, co Zavahrímu chybí: charisma. Krom toho hrál po smrti Usámy bin Ládina klíčovou roli v plánování útoků proti Západu.
„Neexistuje nikdo, kdo by ho mohl v Al-Káidě nahradit,“ řekl televizi CNN jeden ze členů americké administrativy, který chtěl zůstat v anonymitě.
Zatímco bin Ládina znal na Západě nejpozději od útoků z 11. září 2001 každý, jméno posledního „uloveného“ superteroristy (které v překladu znamená Libyjec) něco řekne jen málokomu.
Kdo tedy Abú Jahíja Libí byl a proč se z jeho smrti Al-Káida jen těžko vzpamatuje?
Tajemstvím je obestřeno již datum, kdy se Libí, vlastním jménem Muhammad Hasan Kajid, narodil. Zmiňován bývá rok 1963, častěji se však uvádí, že mu před náletem Američanů bylo „něco mezi čtyřiceti a padesáti lety“.
Jisté je, že se narodil v Libyi, kde také na univerzitě v Sabhá na jihovýchodě země vystudoval chemii.
Někdy na přelomu osmdesátých a devadesátých let se začal radikalizovat. Odcestoval do afghánské provincie Lógar, kde se přidal k Libyjské islámské bojové skupině, jež v Afghánistánu válčila proti Rudé armádě.
V roce 2001 se přesunul do Pákistánu a převzal řízení internetové komunikace Tálibánu. O rok později ho ale zadržely mezinárodní jednotky ISAF.
Libí skončil ve vězení na americké letecké základně v afghánském Bagrámu, z nějž se mu však zázračně podařilo uprchnout. Právě spektakulární útěk mu vysloužil obdiv hlavně mezi mladou generací džihádistů.
Američanům pak uprchl ještě jednou. Přestože ho v prosinci 2009 – taktéž po náletu bezpilotního letounu – prohlásili za mrtvého, přežil a po čase jim zase začal pít krev. Právě on totiž na internet umísťoval videoposelství určená učedníkům Al-Káidy i nenáviděnému Západu.
Experti ho krom toho popisují jako generálního manažera teroristické sítě, ale i ideologa a uznávaného duchovního, který mohl vydávat fatvy - výklady islámu. Ty zdatnému řečníkovi pomáhaly ospravedlňovat násilí.
Relativně nízký věk, radikálnost a nenávist vůči Američanům mu, spolu s už zmiňovanými útěky, vydobyly skutečnou slávu.
„Je to bojovník, básník, kazatel, učenec a vojevůdce. Navíc je velmi charismatický a drzý. Je to vycházející hvězda Al-Káidy,“ řekl o něm před časem bývalý analytik CIA a ředitel amerického Centra pro boj s terorismem Jarret Brachman.
„Domnívám se, že jednou může nahradit bin Ládina a postavit se do čela světového džihádu," prorokoval.
Abú Jahíja Libí už nic takového nestihne. Al-Káida pro něj však truchlí minimálně stejně, jako truchlila před rokem pro Usámu bin Ládina.