Vyčteno z dokumentů: Proč je Gotovina volný

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 11. 2012 15:24
Insider si prostudoval zdůvodnění rozsudku. Odvolací soud neuznal argument, kterým se řídilo rozhodnutí původního tribunálu a který považoval dopad dělostřeleckých granátů do vzdálenosti větší než 200 metrů od vojenského cíle za nelegální.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Chorvatsko slaví návrat mesiáše a spasitele. Na náměstích se srocují davy, děti dostaly v některých školách volno a pro generála Ante Gotovinu poslali do Haagu prezidentské letadlo, aby se dostal domů co nejdřív.

Odvolací soud Mezinárodního trestního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) zrušil původní rozsudek, který poslal Gotovinu za mříže na 24 let kvůli zabíjení a pronásledování srbských civilistů ve válce v roce 1995.

Insider si prostudoval zdůvodnění rozsudku. Odvolací soud neuznal argument, kterým se řídilo rozhodnutí původního tribunálu a který považoval dopad dělostřeleckých granátů do vzdálenosti větší než 200 metrů od vojenského cíle za nelegální.

Dále zjistil, že není dostatek důkazů k tvrzení, že Gotovina se podílel na násilném vyhnání srbského obyvatelstva z Chorvatska a že dopředu existoval takový plán. (Mimochodem, neexistencí předem stanoveného plánu Turecko odůvodňuje své tvrzení, že vyvraždění zhruba milionu Arménů v roce 1915 nemohlo být genocidou.)

Generál celou dobu popíral, že by on nebo jeho podřízení záměrně zabíjeli civilisty a že by jakkoliv nutili srbské civilisty, aby utíkali ze svých domovů.

„Odvolací soud jednomyslně rozhodl, že předchozí soud pochybil, když dospěl k závěru, že místa zasažená palbou ve vzdálenosti větší než200 metrůod legitimního cíle svědčí o nezákonnosti takové střelby,“ uvádí se ve zdůvodnění pátečního rozsudku.

Sečteno a podtrženo tedy Gotovina nespáchal válečné zločiny a místo nástupu do vězení, kde měl strávit 24 let (nyní je mu 57 let), se vrací domů.

Gotovina v létě 1995 velel části chorvatských sil, které zaútočily na takzvanou Srbskou republiku Krajina. Chorvatské území obydlené etnickými Srby, kteří předtím vyhnali Chorvaty.

V létě roku 1995 se karta obrátila. Chorvatské ozbrojené síly v počtu skoro 150 tisíc mužů zaútočily na Krajinu, fronta měřila více než600 kilometrů. Jakkoliv se to tehdy nezdálo, byla to největší pozemní ofenzíva v Evropě od skončení druhé světové války.

Srbská obrana se během necelých devadesáti hodin zhroutila a skoro 200 tisíc lidí se dalo na útěk do Srbska. V autech, autobusech, nákladních vozech, na traktorech s tažnými vozy. Byl to masivní exodus.

Stovky domů Chorvaté vyplenili nebo zapálili. Civilních obětí ale nebylo mnoho, zřejmě ne více než 150.

Gotovina jako generálplukovník patřil k těm, kteří řídili palbu na města Knin, Benkovac a Obrovac. Podle dnešního rozhodnutí soudu tato palba nebyla válečným zločinem a cíle byly legitimní.

Není divu, že mnoha Srbům se teď vaří krev v žilách. Srbský prezident Tomislav Nikolič už prohlásil, že dnešní rozsudek otevírá staré rány.

V této souvislosti se nabízí otázka, nakolik bude Gotovina skutečně volný. Není těžké si představit, že lidí, kteří budou chtít vzít spravedlnost do vlastních rukou a zabít ho, se najde dost. A přejít hranici ze Srbska nebo Bosny do Chorvatska není problém.

V celé kauze je pro nás zajímavé, že v ní do jisté míry figuruje i Česká republika. Vyšetřování Gotoviny po jeho zadržení odhalilo, že část doby, kdy se skrýval, aby nemusel do Haagu, strávil v České republice. To ostatně potvrdila i razítka v jeho pasu na jméno Kristian Horvat.

-

Pozn. red.: Úvodní obrázek je otiskem jedné z mnoha oslavných titulních stran chorvatských deníků. Nápis přes fotku se dá přeložit jako "Pravda zvítězila".

 

Právě se děje

Další zprávy