Objev dne - Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a jeho parťák z vedení Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta roztočili velkou hru. Valná hromada ČSTV bude 1. prosince hlasovat o přesunu významné části pozemků a budov na Strahově do rukou fotbalové asociace.
Největší zájem má fotbal na tom, aby se stal vlastníkem stadionu Evžena Rošického. Jde o signál, že opět ožívá nesmrtelný projekt Národního stadionu.
Měl se na území Prahy už stavět leckde. Mluvilo se o Stodůlkách, Vysočanech, v éře Vlastimila Košťála to vypadalo, že se přestaví Letná. Novou lokací tedy může být Strahov.
„Ve hře je buď prodej, nebo dlouhodobá zápůjčka,“ popisuje přesun nemovitostí z ČSTV na Fotbalovou asociaci ČR Miroslav Jansta, předseda ČSTV. Pelta se netají tím, že preferuje variantu prodeje: „Cena? To teď zkoumají experti, připravují posudek.“
Do zanedbané stavby na Strahově se investovalo naposledy před ME v atletice v roce 1978. Stadion nemá žádné velké využití a ani Pelta pro něj zatím žádné nevymyslel. „Ne, v tuhle chvíli nemám žádný tým, který by tam pravidelně hrával. Možná bychom ho mohli používat pro zápasy mládežnických reprezentačních celků,“ vypráví.
Když zaslechne sousloví „Národní stadion“, mluví Pelta opatrně. „Hovořit o něčem takovém je předčasné, bude záležet na stavu státní kasy nebo pokladen města či FAČR.“
Že by byl Národní stadion opravdu takovou sci-fi chimérou? Proč by Pelta v tom případě tolik stál o to, aby mu z ČSTV přihráli do vlastnictví zrovna zchátralý stadion, na kterém trénují atleti a roste plevel? O tom, že to celé může být jinak, svědčí Memorandum o společné vůli, které spolu už 4. ledna sepsaly Městská část Praha 6 a FAČR.
Jak už Insider informoval, memorandum zmiňuje, že FAČR chce vybudovat komplex Národního fotbalového stadionu, a to na ploše dnešního stadionu Evžena Rošického a stadionu Přátelství. Projekt počítá s investicí tři miliardy korun.
FAČR chce pro revitalizaci Strahova použít granty od FIFA či UEFA, které podobné programy podporují.
„Pro nás činí náklady jen na údržbu stadionu Rošického 15 milionů korun ročně. Ve chvíli, kdy se tohoto břemene zbavíme, je to pro nás okamžitá úspora,“ vysvětluje Jansta, šéf ČSTV. „Myslím, že bychom uměli hospodařit lépe,“ je přesvědčen Pelta.
Aktuální prioritou je pro něj nyní stavba nového sídla asociace. Proto chce do vlastnictví i strahovský pozemek patřící ČSTV, na kterém by nová budova měla stát. Pelta avizoval zahájení stavby ještě v tomto roce.
„Chceme revitalizovat celé to území Strahova. Nejprve postavit nové sídlo svazu, pak se věnovat stadionu Přátelství, pak Rošického stadionu, v plánu je i rekonstrukce hotelu Coubertin,“ popisuje fotbalový šéf.
Pozemky a budovy zatím patří ČSTV a hlavnímu městu Praha. „Prvním krokem operace jsou slučovací vlastnické vztahy,“ říká Pelta. Praha by se o majetky nově měla dělit s fotbalem.
Na stavbu nového svazového sídla FAČR přispěje Mezinárodní fotbalová asociace FIFA částkou 800 000 dolarů, evropská konfederace UEFA pak rozhodující sumou 5,5 milionu eur. To dává v součtu zhruba 152 milionů korun.
Kolik by pánové Blatter a Platini, prezidenti FIFA a UEFA, přisypali z pokladen na případný nákup pozemků či stadionu Evžena Rošického, neřkuli na jeho přestavbu, není známo.
Tři miliardy korun, o nichž se píše v memorandu, ale určitě ne.