Zahraničí – Velmistr dohrál svou poslední šachovou partii s Kremlem. Garri Kasparov, bývalý mistr světa, oznámil na tiskové konferenci v Ženevě, že se nevrátí do Ruska. Obává se – jak uvádí – pronásledování ruským režimem.
Někdejší šachový král a poté jeden z představitelů ruské opozice emigroval. Své rozhodnutí oznámil symbolicky v den zahájení procesu s účastníky silou rozehnané protivládní demonstrace, která se konala loni v květnu nedaleko Kremlu.
Kasparov je v poslední době už druhý odpůrce Kremlu, který se rozhodl Rusko opustit. Někteří ruští experti z toho vyvozují, že režim spustil svou akci Asanace a snaží se vypudit ze země nepohodlné soupeře.
Kasparovovo rozhodnutí emigrovat ve skutečnosti není žádné překvapení. Ruská veřejnost, dokonce ani ta protikremelská, šokována není. Ať už měl velmistr jakékoliv ambice, nikdy nebyl ruským Václavem Havlem – nebyl symbolem ruské společnosti, jehož odjezd by přiměl Rusy se zamyslet nad tím, že se situací v zemi není něco v pořádku.
Po několikaleté opoziční aktivitě byl na politickou periferii vytlačen, paradoxně, na přelomu let 2010 a 2011, kdy se ruská občanská společnost aktivizovala a začala masově protestovat proti vládnoucímu režimu. Kasparov vystoupil na několika demonstracích, zastínili ho ale opozičníci „nové vlny“ v čele s právníkem a blogerem Alexejem Navalným.
Novým lídrům opozice nemohl konkurovat a postupně se stáhl do ústraní. Nestal se ani členem Koordinační rady opozice, která funguje jako sjednocující orgán pro většinu protivládních organizací. A letos v dubnu odešel z vedení opozičního hnutí Solidarnosť. Fakticky se tím vzdal jakékoliv politické aktivity.
Podle některých názorů se Kasparov chystal k odjezdu z Ruska od začátku tohoto roku. Jak uvedl opoziční lídr Boris Němcov, velmistr se už od února nacházel v zahraničí, kde hlavně propagoval šachy.
Už delší dobu tak bylo zřejmé, že Kasparov odešel do politického důchodu a přenechal boj s Kremlem novým, profesionálním opozičníkům. Možná s nadějí, že budou úspěšnější než on. Odchází zároveň na jistém pozitivním vrcholu. To se například nepovedlo jeho souputníkovi a dříve vlivnému opozičníkovi Eduardu Limonovovi, který teď z ústraní kritizuje své bývalé kolegy.
Kasparovova emigrace je proto spíš hlasité gesto a velká tečka za jeho nepříliš úspěšnou politickou kariérou.
Jiří Just, Moskva