Inside Sport – Ve stínu Týnského chrámu, v pražské kanceláři právnické firmy Havel, Holásek & Partners, se 12. listopadu rozeběhla po papíře pera, která na příslušné smlouvy zanesla podpisy Miroslava Pelty, předsedy fotbalové asociace, Dariusze Jakubowicze, šéfa Bohemians 1905, a také členů tzv. skupiny Vejsada.
Smírným řešením, do kterého vložila své prostředky Fotbalová asociace ČR, byla vyřešena významná část tzv. války o Bohemians.
Deník Insider zjistil některé dosud neznámé detaily o celé transakci.
Peltova asociace do ní vložila více než 20 milionů korun. Z toho zhruba 12 milionů zinkasoval podnikatel Michal Vejsada, vlastník akcií FC Bohemians Praha, a. s., klubu, který v roce 2005 skončil v konkurzu. FAČR si od něj jeho akcie koupila.
Vejsada už nyní celou situaci nekomentuje. Před podpisem smluv hovořil o tom, že musel hodně ustoupit, a do peněženky se mu proto vrátí vlastně jen náklady, které za osm let, po které spor trvá, vynaložil na právní zastoupení.
Ale vraťme se do kanceláří Havla a Holáska na pražském Týnu.
Své pohledávky uplatněné v konkurzu tam Fotbalové asociaci postoupili někteří členové věřitelského výboru. Například hráčský agent Pavel Vandas ji Peltově asociaci prodal za 675 000 korun, právník Jiří Křížek zinkasoval podle informací Insideru 2 miliony a Tomáš Böhm, ředitel Státní knihovny v Klementinu, pak 300 tisíc korun.
Fotbalová asociace tak vedle akcií Vejsadovy Bohemky získala i zmiňované pohledávky. A všechno, co FAČR těmito transakcemi nabyla, měla podle dohody ve velmi rychlém časovém úseku převést na Bohemians 1905. Je dokonce možné, že tato část transakce již proběhla.
Ve věřitelském výboru by tak měli nadále setrvat Bohemians 1905, Družstvo fanoušků Bohemians, drobní věřitelé a zejména Finanční úřad pro Prahu 10, který si v konkurzu nárokuje 5 milionů úvěru + 7 milionů korun na penále.
Nyní se čeká na to, až se role nového konkurzního správce ujme Robert Hynek a až se dořeší spor s německým klubem Schalke 04 o vyplacení zbytku odstupného za hráče Jana Morávka.
Z této sumy by Fotbalová asociace ráda alespoň částečně saturovala svůj vklad do celého příběhu.
Ostré kritice podrobil celou Peltovu akci Jiří Dienstbier, představitel Družstva fanoušků Bohemians. „Od samého začátku jsem přesvědčen, že si Vejsada a spol. žádné peníze nezaslouží. Pokud jim je někdo vyplatil a zaplatil si tak za klid, je to ovšem jeho věc. Detailní podmínky té transakce neznám, proto se k nim nebudu více vyjadřovat,“ řekl Insideru politik, nynější aspirant na obsazení pozice ministra spravedlnosti.
Před několika dny opustil pozici člena dozorčí rady v Bohemians 1905. Někteří lidé obeznámení s kauzou to dávali do souvislosti právě s Dienstbierovým nesouhlasem vůči tomu, jak se „případ Vejsada“ vyřešil, Dienstbier to však odmítá. „Ne, tady žádná souvislost není. Člověk prostě může stíhat jen určité množství činností, proto jsem své místo v dozorčí radě přenechal po vzájemné dohodě kolegovi z Družstva fanoušků Bohemians.“ Konkrétně Ondřeji Novotnému.
Válka o Bohemians začala v roce 2005, kdy Vejsadova Bohemka skončila v konkurzu. Vzápětí se spustila lavina právních sporů vedených s fotbalovou asociací, s klubem Bohemians 1905, jehož legitimitu a nástupnická práva „skupina Vejsada“ neuznávala. Posléze přišly na řadu soudy také s německým klubem Schalke 04.
Ten si totiž v roce 2009 koupil od Bohemians 1905 hráče Jana Morávka. Ale uhradil za něj jen první splátku 0,3 milionu eur. Doplatek ve výši 1,95 milionu eur zůstává dodnes v kase německého klubu, protože situaci opanovala právní nejistota, komu tyto peníze patří. Hlásili se o ně jak Bohemians 1905, tak správce konkurzní podstaty, který práva na hráče, již ve zkrachovalých Bohemians k datu vyhlášení konkurzu působili, zapsal do konkurzní podstaty. Což se vzápětí stalo terčem tzv. vylučovací žaloby, dodnes nedořešené.
Jak to s penězi za Morávka dopadne, bude nyní záležet do značné míry na dvou lidech. Jednak na novém konkurzním správci Robertu Hynkovi, jednak na Regině Deschamps, soudkyni zemského soudu v Essenu.
U Hynka půjde o to, zda bude stále trvat na aktuálním soupisu konkurzní podstaty, do něhož jeho předchůdce Tuma zapsal i práva na hráče působící v klubu ve chvíli vyhlášení konkurzu. Pak by mohl do konkurzní podstaty nárokovat i peníze, které v Bohemians 1905 inkasovali i jako podíl na přestupu Václava Kadlece ze Sparty do Frankfurtu nebo třeba za útočníka Nešpora přestoupivšího do Mladé Boleslavi.
Jako pravděpodobnější se však jeví, že Hynek strategii svých předchůdců změní.
Regina Deschamps už se s aktéry případu Bohemians sešla v Essenu při projednávání žaloby, kterou správce konkurzní podstaty Draslar podal na Schalke 04, a to skrze neuhrazení doplatku za přestup fotbalisty Jana Morávka. Správce už tuto žalobu stáhl.
Nyní ale na stole essenské soudkyně leží ještě žaloba Bohemians 1905, která se po Schalke domáhá téhož, tedy odstupného za Morávka. Podle informací Insideru by mělo být soudní jednání v této věci nařízeno nejpozději do konce roku.
Diskuse se podle všeho povede i o tom, zda Schalke bude muset zaplatit šestiprocentní penále za prodlení. Účastníci prvního essenského soudu vyprávěli reportérovi Insideru o tom, že zástupci Schalke naznačovali, že klub penále platit nehodlá s odkazem na to, že panovala právní nejistota v tom, kdo by měl peníze zinkasovat.
Soudkyně Deschampsová ale údajně zástupcům Schalke sdělila, že pochybili, když inkriminovanou částku nesložili například na notářský účet.
LUDĚK MÁDL