Zahraničí – V Rusku se hroutí turistický byznys. Za poslední dva měsíce zkrachovalo přinejmenším čtrnáct cestovních kanceláří. Desítky tisíc klientů byly evakuovány ze zahraničí. Podle expertů jsou za tím západní sankce uvalené proti Rusku v souvislosti s vývojem na Ukrajině, ale také vnitřní ekonomické problémy.
Televize NTV citovala mluvčí Ruské turistické asociace Irinu Tjurinovou, podle níž úpadek poškodil od poloviny července na 130 000 klientů cestovních kanceláří. V Petrohradě, Moskvě či v Novosibisrsku zhrachovaly firmy, jež patřilily mezi nejstarší a byly považovány za spolehlivé operátory cestovního ruchu. Policie řadu z nich vyšetřuje kvůli machinacím.
Jednou z posledních zkrachovalých cestovek byla petrohradská Versa, která ukončila prodej zájezdů nejen do zahraničí, ale také na domácím trhu. Dramatická situace vznikla na letišti Pulkovo, kde turisté, kteří cestovali do Česka, museli vystopupit z letadla. Poté, co se v médiích objevila zpráva o úpadku cestovky, se zhruba čtyři desítky cestujících, kteří již byli na palubě letadla ČSA, dozvěděly, že v Praze nemají zajištěné ubytování. Přestože měli zaplacené letenky, zůstali v Petrohradě. Další však takové „štěstí“ neměli. V zahraničí „uvízlo“ asi devět tisíc klientů cestovní kanceláře.
„Ruský turistický trh prožívá hlubokou krizi vyprovokovanou politickými a ekonomickými faktory,“ řekla Tjurinová agentuře Interfax. Podle ní byl letošní rok pro cestovní ruch v Rusku dokonce horší než krize v roce 2009, kdy byl registrován pokles zhruba o 20 procent. Letošní snížení zájmu o organizovanou turistiku se odhaduje až na 50 procent.
Podle expertů vliv na problémy s cestováním má výrazné snížení kurzu rublu, ale také omezení výjezdu pro zaměstnance státních struktur. „Způsobilo to odliv asi deseti procent turistů,“ citoval list Vědomosti zástupce sdružení turistických organizací Igora Solovjova. Již na jaře se faktický zákaz cestování do zahraničí dotkl zaměstnanců policejních, armádních a bezpečnostních složek. Celkem šlo prý o zákaz výjezdu do zhruba 150 zemí, mezi nimiž byly i v Rusku populární destinace jako Egypt, Turecko nebo Česká republika.
Řada zemí letos znemožnila cesty do zahraničí prominentním Rusům, včetně politiků či podnikatelů podporujících postoj Kremlu vůči Ukrajině. Sankce sice nebyly přímo nacíleny na prosté občany, avšak údajně to mělo dopad na celkový zájem o cestování. Ruské vedení přitom doporučovalo zejména zaměstnancům státních a vojenských podniků, aby svou dovolenou trávili v domácím prostředí, nejlépe na Krymu, o který Moskva připravila Ukrajinu. Podle statistik se však obvyklou kapacitu na poloostrově nepodařilo zaplnit ani z poloviny. Snížil se přitom také počet zahraničních turistů v Rusku. Podle listu Kommersant přijelo z Evropské unie a USA až o 60 procent méně lidí a škody pro turistický byznys se mohou vyšplhat až na čtyři miliardy eur.
Zástupci pojišťoven ohlásili, že „v nebezpečí“ se ocitla zhruba čtvrtina ruského turistického trhu. Podle Ruského svazu pojišťovatelů již byly zaregistrovány škody ve výši více než tří miliard rublů. Masový úpadek cestovních kanceláří znepokojil i ruského premiéra Dmitrije Medveděva. „To je nevídané zhroucení trhu. Nic takového si nepamatuji,“ reagoval při zasedání kabinetu podle agentury TASS na stávající vývoj.
Agentura RIA uvedla, že se počet ruských turistů v Česku letos snížil přinejmenším o 40 procent. „Nepomohla ani masivní reklama na ruských televizních kanálech, na kterou agentura Czech Tourism věnovala kolem půl milionu dolarů,“ uvedla. Podle předběžných odhadů se letos v Česku očekává sotva 450 000 ruských turistů, zatímco v minulosti jich ročně přijížděl až dvojnásobek.
Na ruském zpravodajském kanálu Rossija 24 se přitom výzvy k návštěvě Česka objevují denně v nejlepším vysílacím čase. „Jsem tady, abych vám vyprávěl příběh Česka… Bude ale lepší, když si ho převyprávíte sami,“ láká pomyslný průvodce potenciální turisty na český šarm, památky, lázně a nákupní centra. Vtíravý „příběh“ ovšem značnou část diváků zjevně spíše irituje. Ruský internet je zaplaven nadávkami a vtipy blogerů, kteří se pozastavují nad tím, že si reklamu „někdo předplatil zrovna před zprávami o válce na Ukrajině a po nich“.
Politický vývoj kolem Ukrajiny motivoval nedávno pražskou radnici k pozastavení partnerství s Moskvou a Petrohradem, které předpokládalo, mimo jiné, rozvoj kulturních a turistických projektů. Primátor Tomáš Hudeček odůvodnil rozhodnutí tím, že „politika Vladimira Putina je vážným nebezpečím pro budoucnost vzájemné spolupráce evropských zemí s Ruskem“. V Kremlu to vyvolalo „rozpaky“ a petrohradská radnice označila rozhodnutí kolegů za „nepřátelský krok“. Dny Petrohradu v Praze však neodvolala. České Fórum cestovního ruchu má za to, že pražští radní maří snahy o oživení trhu, a vyzvalo k obnvení spolupráce s ruskými městy. Krize, která zachvátila ruský cestovní ruch, ovšem naznačuje, že jde o hlubší problém.
Alexandra Malachovská