V čem chybuje Polsko s výzvou k evropské energetické unii

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 5. 2014 9:34
Dubnová výzva polského premiéra Donalda Tuska k jednotě Evropy v otázkách energetické budoucnosti je chvályhodná. Škoda, že zůstala spoutaná tradicí polské energetiky.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Dubnová výzva polského premiéra Donalda Tuska k jednotě Evropy v otázkách energetické budoucnosti v britských Financial Times je chvályhodná. Škoda, že zůstala spoutaná tradicí polské energetiky a trochu se vytrácí ekonomika a ekologie.

Polská optika

Pero Donalda Tuska (návrhy energetické unie viz tabulka v tomto vydání) bylo nepochybně vedeno snahou o maximální snížení energetické závislosti na Rusku. Také však snahou o navrácení důležitosti polskému uhlí, což je více domácí téma než evropské.

Krytí energetické potřeby Polska je totiž zabezpečeno více jak z devadesáti procent právě využitím fosilních paliv a pokles těžby uhlí přinesl a přináší nemalé sociální problémy. Těžba uhlí v Polsku klesla mezi léty 1990 a 2010 na polovinu a dále pokračuje.

Cestou bruselských „recepisů“

V realizaci a v nákladech se návrhy spoléhají na bruselskou direktivu. Při takovém postupu mohou snadno zanikat ekonomické principy a tržní motivace, mohou se vytratit prvky konkurence.

Tusk se však trefil do černého návrhem zbavit utajení bilaterální smlouvy o nákupech a dodávkách plynu, tím zprůhlednit trh a znemožnit různé cenové licitace. Může to být mnohem účinnější postup než samotná nařízení Evropské komise. Pravdou nicméně zůstává, že kromě překonání odporu Ruska (Gazpromu) bude nutno dříve překonat bariéry  v některých evropských zemích.

Tři bílá místa

Alespoň tři témata, která mohou obsahovat řešení, zůstala stranou:

  • ani zmínka o jaderné energetice, přitom její větší využití v sobě spojuje energetickou nezávislost i ekologickou šetrnost,
  • ani zmínka o možnostech energetických úspor,
  • ani zmínka o dalších souvislostech, jakými je např. budoucnost jednotného trhu s energiemi (zejména elektřiny)
  • Lepší než nečinnost

    Kritizovat je snadné a není to cílem. Je třeba vyzdvihnout minimálně dva rysy zmíněných návrhů:

  • racionální úsilí o zajištění energetické bezpečnosti Evropy a
  • samostatný a sebevědomě znějící (polský) názor, který je navíc relativně konstruktivní. Ten Česku chybí. Přesněji, Česko není nečinné, ale bylo navenek doposud jen hodně skeptické. Trochu paradoxně mohou pozitivněji působit aktivity samotných firem, jako např. aktivita ČEZ spojit se v evropském lobbingu s dalšími energetickými firmami v Evropě, byť je některými odborníky kritizován za spolupráci s nepříliš významnými firmami s příliš roztříštěnými zájmy.
  • Petr Hlinomaz

     

     

    Právě se děje

    Další zprávy