"Už jsi byl na poště? Ne? Tak hraješ." Český fotbal ovládl chaos

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 10. 2013 12:32
Hráči suspendovaní kvůli obviněním v sázkařské aféře hrají vesele dál. Jak je to možné?
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Český fotbal ovládly anarchie a chaos. Disciplinární komise FAČR zastavila už ve čtvrtek 3. října činnost 11 fotbalistům obviněným z korupce v souvislosti se sázkařskou aférou.

Přesto šest z nich stále vesele nastupuje k soutěžním zápasům. O víkendu hrál Halama za Bohemians Praha, Bíro, Macháček a Kodeš za Litvínov, Brožík za Lovosice a Chalupa za Roudnici.

„Nic nám nepřišlo,“ řekli fotbalisté svým klubům. A ty je do zápasů postavily. Předseda disciplinárky Richard Baček v rozhovoru pro Insider naznačil, že si podle jeho mínění hráči úmyslně nevyzvedli poštu. Takže jim výhledově hrozí tresty za neoprávněné starty.

Baček také sdělil Insideru, že jejich skutky související se sázkařskou aférou budou posuzovány a trestány podle disciplinárního řádu, který platil v době, kdy ke skutkům došlo. Podle toho by jim tedy hrozily až patnáctileté zákazy startů.

Nový disciplinární řád, platný od 30. 6. 2013, počítá v takových případech s tříletým, výjimečně pak s maximálně pětiletým trestem.

Zároveň je tu ovšem nástroj, který může uchopit výkonný výbor FAČR – ten může fotbalisty zbavit členství a vyřadit je tak z fotbalového života třeba nadosmrti.

Ale vraťme se k nedoručeným dopisům. Ty rozeslal sekretář disciplinárky v pátek 4. října. A to 11 fotbalistům obviněným policií z korupce. Informoval v něm hráče, že jim komise zastavila činnost až do vyšetření případu.

„Bezpečnější doručení už by mohlo proběhnout jen při použití osobního kurýra… Zásilky na adresy jednotlivých fotbalistů zcela jistě odešly, lze se tedy domnívat, že si je nepřevzali,“ reaguje na situaci Richard Baček, předseda disciplinární komise.

Naznačuje tak, že fotbalisté „najeli“ na v Česku léta oblíbený model „když si úřední obálku nepřevezmu, nikdo na mě nemůže“. Jenže to už nějaký ten pátek neplatí.

„Podobně jako veřejné instituce budeme vycházet z toho, že zásilka je považována za doručenou ve chvíli, kdy se dostane do dispozice adresáta,“ říká Baček. Tedy ve chvíli, kdy se ve fotbalistově kastlíku objeví lísteček, ať si na poštovním úřadě vyzvedne doporučenou zásilku.

Pokud disciplinárka dojde k závěru, že si fotbalista dopis schválně nepřevzal a pak nastoupil k zápasu, potrestá ho za neoprávněný start. A nebezpečí kontumace výsledku utkání, v němž takový hráč neoprávněně nastoupil, se vystaví i jeho klub.

„Nechci nic předjímat, počkáme si, až nám dojdou zpátky všechny dodejky, pak věc vyhodnotíme. Můžeme přihlédnout k okolnostem jednotlivých případů, třeba mohl někdo být v dané době na zahraniční dovolené, a proto si dopis nemohl vyzvednout,“ přemítá Baček.

Nabízí se otázka, proč o zastavení činnosti jejich hráčů nebyly informovány samy kluby. „Disciplinární řád jasně stanoví, že informován musí být hráč. Proto jsme to oficiální formou sdělili hráčům. Všechny kluby, kterých se to týkalo, byly ovšem neoficiálním způsobem informovány také. Pokud ovšem víc věří svému hráči, který jim řekne, že mu nic nepřišlo…,“ nedořekne větu Baček.

„Tak těch neoficiálních zdrojů je spousta, ale náš právní zástupce to vidí jasně: Podle disciplinárního řádu vstupuje to rozhodnutí v platnost až ve chvíli, kdy fotbalista ten dopis dostane. A náš hráč Honza Halama (jeden z obviněných a potrestaných) byl na poště minulé pondělí a nic tam nebylo. Pak měl další, jiné povinnosti, takže si na tu poštu dojde zase dneska,“ říká Michal Dyml, manažer druholigového klubu Bohemians Praha.

Disciplinárka hráčům zastavila činnost ve čtvrtek 3. října, už v pátek 4. října deník Insider jako první zveřejnil jejich kompletní seznam, oficiálně pak FAČR jména obviněných hráčů vyvěsila na svých webových stránkách v pondělí 7. října.

Ani tohle nebyla pro kluby natolik směrodatná informace, aby ji v jejích důsledcích akceptovaly. „Podle disciplinárního řádu, který k tomu pan Baček použil, tedy podle toho starého, je rozhodující převzetí té informace hráčem. Kdyby se postupovalo podle nového disciplinárního řádu, tak jim činnost vůbec zastavit nemůže,“ zdůrazňuje Dyml z Bohemians Praha.

„Skutky fotbalistů budeme posuzovat podle toho, jak je řešil disciplinární řád platný v době, kdy k oněm skutkům došlo. Podle tohoto disciplinárního řádu budeme pak případně i volit tresty,“ zdůrazňuje šéf disciplinárky Baček.

Podle staré normy bylo možné udělit za manipulaci soutěží distanc až na 15 let, podle nové maximálně na 5 let. Ovšem s možností zbavit hráče členství ve FAČR. „To ovšem nemůže udělat disciplinárka,“ odkazuje Baček na to, že tuto pravomoc drží v ruce výkonný výbor.

Baček je ve funkci teprve několik měsíců, i řada členů jeho disciplinární komise se oproti předchozímu složení v létě, po červnové valné hromadě FAČR, vyměnila.

A problémy v komunikaci nevznikly jen v souvislosti se sázkařkou aférou. Tresty za neoprávněnou účast v utkání už na podzim dostali i pardubický brankář Luděk Frydrych a trenér prvoligového Slovácka Svatopluk Habanec.

Vůbec totiž nevěděli, že mají od disciplinárky pozastavenou činnost. Richard Baček sice říká, že i v těchto případech jeho komise postupovala podle platných řádů a že je povinností klubů sledovat, co se objeví v zápisu o utkání, neboť hrubé porušení disciplíny znamená automatické přerušení činnosti, nicméně klubům se taková nedostatečná komunikace vůbec nelíbí.

A ve středu se proto koná mimořádné zasedání ligového shromáždění, které bude právě tyhle zmatky řešit.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy