Turistická sezona v Rusku: Jalta versus Soči

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 4. 2014 16:13
Krym, který si Moskva přivlastnila v březnu, se chystá na rekreační sezonu. Letoviska, kterým noví správci slibují finanční injekce, spřádají naděje na vytvoření nového turistického ráje.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Zatímco východ Ukrajiny se potýká s proruskými separatistickými bouřemi, Krym, který si Moskva přivlastnila v březnu, se chystá na rekreační sezonu. Letoviska, kterým noví správci slibují finanční injekce, spřádají naděje na vytvoření nového turistického ráje. Romantická Jalta se o rekreanty přetahuje s nákladným projektem Soči, jenž se díky nedávné olympiádě měl stát hlavní ruskou turistickou destinací. Experti však turistickou sezonu na Krymu vidí spíš skepticky.

Ruští politici se předhánějí v prohlášeních, že letošní dovolenou stráví na Krymu. Poslankyně za stranu Jednotné Rusko Olga Batalinová přišla s iniciativou „Hurá na Krym!“. Její kolega Sergej Něvěrov burcuje celou provládní frakci, aby se poslanci, zhýčkaní zahraničními letovisky, letos „obětovali“ pro „vlasteneckou“ rekreaci v nově nabytém regionu.

Prostí turisté se zatím k cestám na Krym příliš nemají. Sdružení ruských turistických operátorů (ATOP) uvedlo, že registrováno je jen kolem deseti objednávek denně.

Loni na Krymu bylo podle místního turistického resortu asi šest milionů turistů. Krymská ministryně turistiky Jelena Jurčenková optimisticky očekává, že by letos mohla návštěvnost rekord překonat. Zároveň ale přiznává, že 65 procent dosavadních sezonních návštěvníků tvořili ukrajinští občané. Nyní proruské vedení poloostrova spoléhá hlavně na ruské rekreanty. Ti však byli očekáváni především v Soči, které kvůli mohutné výstavbě olympijských objektů v minulých letech turisticky hladovělo. Nyní se mělo za to, že návštěvníky přitáhne moderní rekreační potenciál.

Turistická sezona na Krymu startuje začátkem května, asi o dva týdny dříve než na krymské Jaltě. Potenciální zájemce musí ovšem tamní vedení přesvědčit, že jim na poloostrově nehrozí nebezpečí. „Nevěřte zprávám, podle kterých u nás na Krymu jsou tanky … Představujeme bezpečný a kvalitní turistický produkt,“ prohlásila Jurčenková na mezinárodním turistickém fóru Velký Ural v Jekatěrinburgu.

Krym láká turisty na nízké ceny, rozmanitou přírodu, antickou kulturu či atraktivní rezidence někdejších sovětských vládců. Krymské vedení předpokládá, že odhalovat tamní turistické atrakce přijedou především Rusové. Ukrajina své občany před cestou na Krym výslovně varovala. „Nemůžeme ukrajinským turistům zaručit bezpečnost na tomto území. Doporučujeme návštěvu jiných částí černomořského a azovského pobřeží či karpatského regionu,“ řekl na tiskové konferenci Andrij Šenin z ukrajinské státní agentury pro turismus Deržturyzmkurort. Úřad Ukrajincům doporučil, aby se cest na Krym zdrželi v souvislosti s okupací poloostrova ruskými vojsky. Úřadující premiér Arsenij Jaceňuk pak míní, že ruská okupace zmařila turistickou sezonu na Krymu, který Ukrajina stále považuje za svůj region.

Ruský týdeník Argumenty i fakty napsal, že organizace Rosturizm dostala za úkol zajistit alespoň tři miliony turistů pro letošní sezonu na Krymu. Přispět by k tomu měly i státní dotace ve výši miliardy rublů. Turisté zvyklí na egyptský, tuniský či turecký servis ovšem domácí podmínky hodnotí spíše skepticky. Na rozdíl od Soči četné objekty na Krymu neprošly od sovětských časů ani rekonstrukcí.

Už v minulosti bylo jihoruské Soči mocným konkurentem Krymu. Po olympijské premiéře si ovšem letovisko vybavené moderní infrastrukturou kladlo vyšší ambice a chtělo konkurovat světovým destinacím. Oslovit by chtělo domácí i zahraniční návštěvníky. Mimo kvalitního ubytování Soči láká turisty na ruský Disneyland s ultramoderními atrakcemi, pestré sportovní vyžití či kulturní projekty. Očekávalo se, že by tam mohlo letos přijet alespoň pět milionů turistů. Část jich ovšem podle expertů může „povinně“ spolknout Krym.

Ukrajinské agentury si všimly slibu krymských představitelů, že zájemce o letní radovánky na poloostrově nebudou omezovat ani obvyklé restrikce. „Krym je území, kde není třeba přemýšlet o tom, že dostanete pokutu, pokud si v noci po ochutnávce bohaté nabídky krymských vinných sklípků vlezete do fontány a na hlavním náměstí zahulákáte: ´Kryme, miluji tě´,“ citovala agentura Unian krymskou ministryni turistiky.

Politický vývoj kolem poloostrova mezitím odrazuje od turistických plánů i zahraniční společnosti. Podle serveru blackseanews.net četní provozovatelé výletních plaveb na lodích zrušili plánované zastavení na Jaltě či v Sevastopolu a nahradili je přístavy v Turecku, Rumunsku, Gruzii nebo v Bulharsku. Již dříve evropské společnosti zrušily lety na Krym. Evropský regulátor pro leteckou dopravu EASA „důrazně doporučuje“ aerolinkám, aby se vyhnuly vzdušnému prostoru nad konfliktním územím.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy