Zahraničí – V posledních letech obvyklá otázka – co s Řeckem – se znovu vrací. A s ní pomalu také již tradiční odpověď: Znovu mu poslat na účet miliardy eur.
Přes určitá zlepšení makroekonomických čísel a první pozitivní výsledky tvrdých škrtů je víceméně jasné, že Řecko bude potřebovat další, v pořadí již třetí půjčku.
Šéf euroskupiny (ministrů financí členských zemí eurozóny) Jeroen Dijsselbloem v předstihu oznámil, že třetí balík je nutností, protože dobré výsledky nejsou až tak dobré.
A rýsuje se i suma. Odhady expertů se pohybují od 16 miliard eur do roku 2016 až po více než 75 miliard do roku 2020.
Jde o relativně malou částku v porovnání s prvními dvěma záchrannými úvěry. Ten první činil 73 miliard eur, druhý dokonce 173 miliard eur.
Za měsíc přijede do Atén znovu delegace. Mnohými Řeky tolik nenáviděná trojka. Zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky.
Příjezd „trojky“ totiž znamená pro Řeky další úspory, šetření, propouštění a bankroty. Výměnou za pomoc musí vláda v Aténách škrtat a šetřit všude, kde to jde.
Letošní rok zřejmě Řecko poprvé po dlouhé době skončí s rozpočtovým přebytkem, ovšemže bez započtení nákladů na správu dluhu.
V letošním druhém čtvrtletí řecká ekonomika padala už „pouze“ o 3,8 procenta, což je po předchozích skocích také úspěch. Řecký dluh se tyčí do výše 305 miliard eur, což představuje přes 170 procent HDP.
I podle optimistických plánů ještě v roce 2020 dluh bude stále přesahovat 120 procent HDP. Z dluhů to zkrátka jde mnohem pomaleji než do dluhů.
Zatímco řecký premiér Antonis Samaras dnes v Bruselu na jednání s evropskými politiky a předsedou Evropské komise José Barrosem chválil sám sebe, jak situaci dobře zvládá a ekonomika se pomalu sune do černých čísel, Řecko se znovu zastavilo.
Stávkují učitelé, lékaři, zaměstnanci pojišťoven. Ale stávka je v Řecku už natolik častá a normální, že pro nás novináře bude brzy zajímavou zprávou spíše to, až někdy – nějaký den – v Řecku nikdo nebude stávkovat nebo protestovat.
Jeden číselný ukazatel se stále nezlepšuje, naopak. Je to nezaměstnanost. Dosáhla podle aktuálních údajů 27,9 procenta. Ještě nikdy nebylo v žádné zemi Evropské unie tolik lidí bez práce.
Úsměvným prvkem nekonečné ságy záchrany Řecka před sebou samým je fakt, že od 1. ledna budou Atény půl roku předsedat Evropské unii...
Martin Novák