Inside Sport - Stamilionové navýšení základního jmění klubu o cenu pojistek hráčů: to je možná nejkontroverznější operace, která kdy proběhla v českém fotbale. Ve Slavii touhle fintou v roce 2008 vyšachovali z pozice majoritního vlastníka britskou investiční skupinu ENIC.
Ten příběh plný vášně a následných soudních sporů, které Slavii dovedly takřka k bankrotu, je dobře známý.
Deník Insider však zjistil, že navlas stejný trik použil o rok později i klub FK Baumit Jablonec, který řídí současný předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta.
Také on navýšil základní jmění klubu o souhrnnou hodnotu pojistek hráčů, v tomto případě o 320 milionů. Spekulace, že si pak proti tomuto jmění půjčoval peníze na nákupy hráčů, ale odmítá. „A hlavně u nás ta operace proběhla ve shodě akcionářů, ne proti něčí vůli jako ve Slavii,“ zdůrazňuje Pelta.
Vraťme se ale ještě do února 2008. Investiční společnost ENIC se tehdy nestačila divit, že k ní nějak nedoputovala pozvánka na valnou hromadu fotbalové Slavie, tedy klubu, v němž do té doby držela majoritu.
Vzhledem k tomu, že na oné valné hromadě navýšila Slavia základní jmění ze 422 milionů o dalších 618 milionů korun, ENIC svou majoritu zčistajasna ztratil. A kontrolní balík akcií najednou držel kdosi tajemný.
Z něj se časem vyklubala firma Key Investments, v jejímž pozadí patrně stojí kontroverzní podnikatel Petr Sisák. ENIC vytáhl proti Slavii do války a celý spor až loni zklidnil nový majitel klubu Aleš Řebíček, který s ENIC provedl vyrovnání, jehož podmínky nebyly zveřejněny.
Každopádně nyní Slavia kontroverzní stamiliony ze svého základního jmění zase odmazala. S poznámkou, že „auditor uvedl výhradu k výši ocenitelných práv, jejichž hodnotu označil za NULOVOU!“
Jak se k hausnumeru o 618 milionech korun došlo? Sečetla se suma pojistného plnění, kterou by Slavia zinkasovala, kdyby všichni její hráči zchromli nebo zemřeli. Což je bezesporu notně spekulativní, spíše absurdní stav.
Nicméně na základě znaleckého posudku Otto Šmídy, soudního znalce z Liberce, Slavia takto vygenerovaných 618 milionů do základního jmění zapsala.
A „shodou okolností“ tentýž Otto Šmída vypracoval podobný posudek spojený s oceněním pojistných smluv hráčů i pro Miroslava Peltu. Načež v FK Jablonec 5. února 2009 proběhlo navýšení základního jmění z 32 milionů o dalších 320 milionů korun.
„Je to možná netradiční řešení, spoustu lidí překvapí, že je to možné. Ale určitě je legální, jinak by to přece soud nezapsal,“ argumentuje Pelta. Právě on byl tehdy držitelem oněch pojistných smluv. Akcie, které tato „netradiční metoda“ vygenerovala, tak podle dostupných zdrojů získal právě Pelta.
„My jsme tenkrát měli problém s tím, že kumulovaná ztráta už přesahovala dvě třetiny základního jmění klubu. Proto jsme použili ten instrument nepeněžitého vkladu. A od té doby s tím problémy nemáme,“ raduje se šéf jabloneckého fotbalu.
„Rozhodně jsme to nikdy nepoužívali jako záruku proti půjčkám,“ odmítá však zákulisní spekulace Pelta - dnešní šéf Fotbalové asociace České republiky.