Strach z islámu se vrací, silnější je i v Česku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 5. 2013 13:05
Představme si , že se někde v Evropě - v místech, kde žijí smíšené komunity a jsou tam určité problémy – jednoho dne objeví nový Breivik a zaútočí na muslimy. Radikální islamisté začnou volat po pomstě, dostanou do ruky další záminku. Může se roztočit spirála hněvu a krveprolití nemající v západní a střední Evropě dlouho obdoby.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Vražda britského vojáka v Londýně, napadení francouzského vojáka v Paříži a nepokoje na předměstích Stockholmu zvedly po Evropě vlnu strachu z islámu.

Británie hlásí výrazně vyšší počet napadení muslimů v ulicích, v Grimsby na východě Anglie policie zatkla dva žháře, kteří zapálili mešitu. Přibývá  protimuslimských výzev na internetu a sociálních sítích.

Totéž se týká Česka. "Počet nenávistných mailů na naši adresu se zvyšuje. Mně někdo hacknul mail i účet na Facebooku, podávám trestní oznámení. V Brně byla napadena muslimka se zahalenou hlavou," řekl Insideru předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Alrawi.

Hacknutý mail má i Šádí Shanaáh, předseda Česko-arabského centra kulturního dialogu Insaan. „Atmosféra strachu je na obou stranách. Evropané se cítí být ohroženi islamizací a muslimové zase mají pocit, že jsou pod tlakem Západu,“ tvrdí Shanaáh.

Temné kouty internetu

Problémem jsou ve stále větší míře internet a sociální sítě. Poskytují prostor pro nenávist na obou stranách.

Džihádisté mají velký výběr z webů a internetových fór s výzvami k boji proti nepříteli a praktickými návody na výrobu bomb. Britská vláda nyní po londýnské vraždě zvažuje, jak si na tento velmi temný kout internetu posvítit a zabránit tomu, aby se nenávistí infikovali další a další britští muslimové.

Stejné zbraně mají samozřejmě i ti, kteří ve všech muslimech vidí chodící zlo.

V Británii organizuje pochody English Defence League, která za hlavní nebezpečí považuje islamizaci. Po jejím vzoru už v ČR působí Czech Defence League, jejíž web je věnován údajnému nebezpeční islamizace Česka.

Facebooková stránka „Islám v České republice nechceme“ má přes šedesát tisíc fanoušků. Nedávno vznikla další podobná skupina s názvem „Nemáme rádi islám, nechceme šaríu v ČR“.

Co přebila krize

Obava z islamizace a terorismu spojeného s radikálními muslimy Západ ovládla po 11. září 2001 a Evropu obzvláště po atentátech na nádraží v Madridu (březen 2003) a v Londýně (červenec 2005).

Později hrozbu islamismu a terorismu přebila jako hlavní téma ekonomická krize, ale nyní se po sérii násilností vrací. Přinejmenším po výbuchu v Bostonu, prvním teroristickém útoku v USA po dvanácti letech od 11. září.

Ve Švédsku, které má za sebou nepokoje na předměstích Stockholmu, roste podpora protipřistěhovalecké a protimuslimské formace – strany Švédští demokraté. Její šéf Pär Norling žádá zákaz islámu ve Švédsku. Strana je dnes podle průzkumů třetí nejsilnější v zemi...

A jak dopadl na začátku května průzkum na téma islám v Německu? Už 51 procent Němců ho vnímá jako hrozbu. Poprvé více než polovina.

V České republice se ostrými výroky proti islámu prezentoval v minulosti prezident Miloš Zeman. Označil ho za náboženství nenávisti a islámský svět prezentoval jako nepřítele Evropy. V předvolební kampani ale tyto výroky nezopakoval a nevyslovil je veřejně ani od chvíle, co byl inaugurován prezidentem.

„V Česku je velmi malá muslimská komunita, takže politikům nejde o hlasy muslimů ve volbách, jako je tomu v některých západoevropských státech. Naopak kritika muslimů a islámu jako celku se stala mainstreamem, což platí především o médiích,“ říká Šádí Shanaáh.

Islamofobie a nový Breivik

Paradoxně v den, kdy dva muslimové původem z Nigérie (jeden k islámu konvertoval z křesťanství) zavraždili v Londýně britského vojáka, se konala v Praze z iniciativy Ústavu mezinárodních vztahů konference o islamofobii, na jejímž pořádání se Shanaáh podílel.

„Jedna muslimka tam například říkala, že na muslimské obci jí radili, ať nikde nehlásí napadení z náboženských důvodů. Že by situaci muslimů ještě více zhoršila.“

Každý útok fanatických islamistů znovu a znovu posílí odpůrce islámu v Evropě - i v Česku. Podle Muneeba Alrawiho situace nemá jednoduché řešení. „Mnoho s tím nenaděláme. Podle nás k tomu přispívá i senzacechtivost médií při informování o islámu,“ říká.

Česká republika je zatím naštěstí jednou z mála zemí Evropy, kde se žádný zločin motivovaný či zdůvodňovaný pachateli islámem neodehrál.

Představme si však, že se někde v Evropě - v místech, kde žijí smíšené komunity a jsou tam určité problémy – jednoho dne objeví nový Breivik a zaútočí na muslimy. Radikální islamisté začnou volat po pomstě, dostanou do ruky další záminku.

Může se roztočit spirála hněvu a krveprolití nemající v západní a střední Evropě dlouho obdoby.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy