Za kulisy událostí - Letošní jaro přišlo nezvykle brzy. Již na konci března teploty překračovaly dvacet stupňů a v květnu dosahovaly i tropické třicítky. Právě netypicky teplé počasí pomohlo Budějovickému Budvaru k nejlepšímu hospodářskému výsledku za posledních patnáct let. A díky počasí, v tomto případě mírné zimě, míří k rekordnímu výsledku také Lesy ČR.
Dobrá zpráva je to nejen pro ně, ale i pro vládní politiky. Slíbili totiž a do značné míry i schválili změny, které bude potřeba nějak zaplatit – patří mezi ně mimo jiné zavedení třetí sazby DPH na léky či knihy, vyšší důchody či daňová úleva pro pracující důchodce. A vláda také o 3,5 procenta zvyšuje platy státních zaměstnanců.
Z majetku, který Lesy ČR nashromáždily za poslední roky, vláda letos vyvádí 6,5 miliardy korun. „S odvodem v podobné výši se počítá také na rok 2015,“ říká mluvčí Lesů Zbyněk Boublík. Podobně Budějovický Budvar letos odvedl 800 milionů korun. „O částce pro příští rok zatím nebylo rozhodnuto,“ podotkl jeho mluvčí Petr Samec.
Lesy ČR očekávají, že letošní hospodářský výsledek bude rekordních 5,3 miliardy korun. „To je skoro o půl miliardy více než v roce 2013,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa. Lesy mohly díky mírné zimě déle těžit dřevo a vedení firmy také vypovědělo některé nevýhodné smlouvy z minulosti.
Budvar letos počítá s výsledkem 330 milionů korun. Národnímu podniku podle Samce kromě počasí v prvním pololetí pomohl také větší výběr balení. Hodně se dařilo především plechovkovému pivu.
Pozitivní čísla přicházejí i z jiných podniků. Například Vojenským lesům a statkům ČR se daří více vydělávat na prodaném dřevě, a v současnosti tak mají podle mluvčí Andrey Ozábalové o třetinu vyšší čísla než za stejné období minulého roku. A lépe se letošek vyvíjí také pro firmu Čepro, která skladuje a dopravuje ropné produkty. Očekává hospodářský výsledek 550 milionů korun.
Z akciových společností, jako je zmíněné Čepro nebo například polostátní ČEZ, si stát vybíral peníze poměrně jednoduše – jako největší akcionář schválil potřebnou dividendu. Cestu k penězům ve státních podnicích však politikům otevřela minulá vláda Petra Nečase. Jeden z posledních přijatých zákonů před jejím loňským pádem dal státu možnost vytvořit ve státních podnicích takzvaný fond zakladatele. A stát jako zakladatel tak může podniku nařídit, jak velkou část zisku do fondu převede.
Jenže ani tyto pokladnice nejsou bezedné. „Lesy ČR disponují určitým finančním majetkem, který se podařilo nashromáždit v minulých letech. V horizontu dvou až tří let však přijde doba, kdy tyto finanční zdroje budou vyčerpány. A pak bude třeba jednat o reálné výši odváděné částky,“ upozorňuje mluvčí Boublík. „Byť jsme státním podnikem, jsme stále podnikatelským subjektem, který by měl být schopný si vydělat na svou činnost a investice,“ dodává. Jde přitom přibližně o jeden a půl miliardy ročně, 800 milionů pak stojí údržba majetku.
Ve velkém se chystá investovat také Budvar, za 1,5 miliardy připravuje padesátiprocentní rozšíření výrobních kapacit a posílení logistického centra. „Pro zkrácení dopravy vznikne nad ulicí spojující oba areály podniku v Českých Budějovicích i lanovka pro již hotové výrobky směřující do výdejního skladu,“ doplnil náměstek ministra zemědělství Jirsa.
Aleš Měřička, Lucie Kudláčková