Soud nařídil BIS, aby přijala zpátky vyhozeného agenta

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2014 8:46
Do tajné služby se vrátil důstojník operativy, kterého kontrarozvědka vyhodila kvůli aféře s údajným zneužíváním pohonných hmot.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Inspekce Bezpečnostní informační služby koncem roku 2011 téměř rozprášila sledovací odbor kontrarozvědky, když asi desítku jeho operativců obvinila z údajného zneužívání pohonných hmot. Po téměř třech letech se však u soudu ukázalo, že minimálně některá stíhání agentů byla neoprávněná.

Například případ propuštěného důstojníka Petra S. Soud rozhodl o tom, že se může do státních služeb vrátit. A navíc mu kontrarozvědka musela vyplatit polovinu ušlé mzdy.

"Ano, jeden mých z klientů byl vrácen do výkonu služby v BIS a podle zákona má právo na doplatek ve výši poloviny platu," potvrdil deníku Insider advokát Milan Mleziva, který obhajuje hned několik bývalých operativců v kauze zneužívání paliv.

Po návratu si pohoršil

Kolik přesně peněz musela BIS svému staronovému příslušníkovi vyplatit, Mleziva odmítl sdělit s tím, že si to jeho klient nepřeje. Řádově by se však mělo jednat o statisíce korun.

Co Petr S. mezi propuštěním a návratem k BIS dělal, není jasné. Jisté ale je, že si opětovným příchodem k tajné službě pohoršil. Jeho původní místo bylo obsazené, a tak podle zdrojů Insideru musel vzít zavděk nižším platem ve funkci mimo odbor sledování.

BIS zatím kauzu nijak podrobně nekomentovala. Její mluvčí Jan Šubert na otázky Insideru neodpověděl s tím, že je na dovolené. „Pokud se jedná o rozhodnutí soudu, pak je třeba ho respektovat,“ řekl pouze.

Případ hromadných výpovědí začal v roce 2011. Několik příslušníků BIS si podle inspekce nechávalo rozdíly mezi prostředky vyplácenými na benzin a skutečnou spotřebou.

Tankování při cestě domů

Dokazovat to měly účetní doklady staré i několik let. Neseděl například čas, kdy agenti vozidlo oficiálně užívali, a čas tankování. To však podle bývalých zpravodajců způsobil tlak vedení na omezení počtu přesčasů.

Operativci tak do knihy jízd zaznamenali pouze čas do konce pracovní doby, a pokud auto natankovali cestou domů, údaj na stvrzence logicky neseděl.

Zpronevěru se kontrarozvědce zatím v žádném z případů nepodařilo prokázat. Podle advokáta Mlezivy prý kvůli tomu, že v dokumentech, které soudu BIS předložila, je chaos.

"Již byly vyneseny dva pravomocné rozsudky městského soudu, které rozhodly o tom, že nedošlo k žádnému trestnému činu, a naopak soud poukázal na to, že u BIS byl značný nepořádek v evidenci těchto věcí," řekl Insideru Mleziva.

K soudu nešel, zastřelil se

Kauzu zneužívání pohonných hmot, a tedy i osudy dalších obviněných kolegů Petra S., řešil Obvodní soud pro Prahu 4. Nerozhodl ale pokaždé stejně.

"Zdejší soud řešil do současné doby sedm trestních řízení, ve kterých byli bývalí příslušníci BIS souzeni za zneužití pohonných hmot. Z toho bylo skončeno pět trestních řízení, ve třech případech došlo ke zproštění obžaloby, jedna věc byla vrácena Městskému státnímu zastupitelství k došetření a v jedné věci došlo k zastavení trestního stíhání," shrnula Michaela Jirsová ze soudu pro čtvrtý pražský obvod.

Ne všichni obvinění důstojníci se navíc soudu dožili. Jeden z nich se po obdržení výpovědi zastřelil v hotelu za Prahou.

Karel Hrubeš

 

 

Právě se děje

Další zprávy