Slovák na Ukrajině: Bojovník separatistů, nebo jen uprchlík před zákonem?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 9. 2014 13:26
Muž jménem Richard Branický figuruje v záznamech slovenské policie. Podle Aktuálně.sk v přibližně dvaceti případech. Má se jednat o podvody, zpronevěry nebo krácení daně.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Po několika Češích, kteří se objevili v řadách proruských separatistů na východě Ukrajiny, dal o sobě vědět také první Slovák.

Na videu zveřejněném na internetu se v rozhovoru představil jako Richard Branický. Bojovat za takzvanou Doněckou lidovou republiku podle svých slov přišel proto, aby „zabránil zabíjení dětí“ a „navždy zastavil fašisty“.

Na Slovensko se prý už nevrátí, protože mu tam hrozí doživotí.

Slovenské úřady zatím odmítají potvrdit, že na záznamu je skutečně slovenský občan. Server Aktuálne.sk zjistil, že motivy Branického k odchodu na Ukrajinu mohou být i jiné.

Muž jménem Richard Branický totiž figuruje v záznamech slovenské policie. Podle Aktuálně.sk v přibližně dvaceti případech. Má se jednat o podvody, zpronevěry nebo krácení daně.

Problémy před svým odchodem na Ukrajinu měl také Čech Ivo Stejskal. V Brně dlužil za nájemné a město jej chtělo vystěhovat. V létě se objevil v Doněcku a poskytl rozhovor ruské televizi.

Podle jeho sestry Stejskal v srpnu zahynul při bojích s ukrajinskou armádou, stoprocentně potvrzená ale tato informace není.

Sami doněčtí separatisté tvrdí, že mají mezi sebou stovky dobrovolníků z celé Evropy. Včetně Francouzů nebo Španělů.

Branický na videozáznamu tvrdí, že pracoval dříve jako řidič kamionu. Vzdal se platu dvou tisíc eur měsíčně, když vyrazil na Ukrajinu.

Přitom si stěžuje, že místní obyvatelé se do armády Doněcké lidové republiky moc nehrnou.

„Kde jsou všichni? Proč doma vyčkávají? Když nás potkají, ptají se, kdy válka skončí. Skončí, když nebudeme sedět doma a koukat na televizi. Když vezmeme zbraň a půjdeme bojovat,“ říká Branický.

Když byl dotázán na paralely rozdělení Československa a Ukrajiny, odpověděl, že Československo se rozdělilo klidnou cestou.

Branický je druhým známým Slovákem bojujícím za separatisty. Prvním je Miroslav Roháč z Banské Bystrice, kterého ukrajinští vojáci zajali 19. srpna v bitvě u města Ilovajsk (ta posléze skončila porážkou Ukrajinců, město mají v rukou povstalci).

V rámci výměny zajatců Roháče Kyjev propustil, muž zůstává na území Doněcké lidové republiky.

V rámci Evropské unie patří Slovensko mezi státy s nejvíce proruským stanoviskem v současné ukrajinské krizi. Kvůli premiérovi Robertu Ficovi, který je proti sankcím vůči Rusku.

„Každá strana říká něco jiného. Trochu mi chybělo, když se neustále v Evropské unii objevoval ukrajinský hlas, stále mluvili jen ukrajinští představitelé o tom, co se děje, ale nikdo neměl zájem poslouchat hlas druhé strany,“ řekl Fico nedávno na tiskové konferenci.

Ve středu slovenský parlament neschválil návrh rezoluce vyzývající Rusko, aby přestalo s podporou separatistů a respektovalo suverenitu Ukrajiny. Proti byli poslanci vládní Ficovy strany Směr – Sociální demokracie.

Naopak prezident Andrej Kiska protiruské sankce podporuje.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy