Skupina TMR, napojená na J , startuje ze Špindlu k další expanzi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 12. 2013 15:26
Igor Rattaj: Snowhill jsme kupovali narychlo, pánové Němec a Helus na prodej spěchali
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Česká firma Snowhill, největší provozovatel lyžařských areálů v zemi, s největší pravděpodobností zamíří do veřejně obchodovaného holdingu Tatry Mountain Resorts, ovládaného skupinou J&T, jejími klienty a obchodními partnery.

Insideru to potvrdil šéf TMR Igor Rattaj. Slovenský miliardář je jedním z partnerů J&T. Právě jeho firma Galaxo minulý týden Snowhill koupila od českého gumárenského byznysmena Tomáše Němce a jeho společníka Pavla Heluse. Proč se vstup TMR do českého lyžařského byznysu tváří jako  soukromá investice manažera holdingu?

„Snowhill jsme kupovali narychlo, pánové Němec a Helus na prodej spěchali. Přišli s nabídkou teprve před pár dny a chtěli obchod uzavřít ještě před zimní sezonou. Nestihli jsme udělat ve firmě standardní due dilligence, kupovali jsme skoro naslepo – a takto se pro veřejně obchodovanou skupinu TMR kupovat nedá,“ vysvětlil Rattaj v rozhovoru pro Insider. TMR počítá s tím, že až Snowhill prověří, případně očistí od starých závazků a stabilizuje, začlení jej do své struktury. „Pokud se to nepodaří, je tu další varianta: začlenění lokálních investorů do vlastnické struktury,“ říká Rattaj.

Převzetí Snowhillu skupinou TMR může čistě teoreticky zabránit komplikace, jíž by se mohly stát výhrady ÚOHS. Ten ale zatím spojení obou hráčů nezkoumá, je to předčasné. A vzhledem k tomu, že v Česku jsou desítky takových areálů, jaké Snowhill vlastní, je blokace z jeho strany málo pravděpodobná.

Cenu za Snowhill zúčastnění tají, Rattaj pouze uvedl, že se pohybovala v „desítkách milionů korun“.

Rattaj uvedl, že zatím neví přesně, není-li Snowhill zatížen nevypořádanými dluhy či spory z dob před rokem 2008, kdy jej vlastnil podnikatel Karel Vacek. Ten skupinu vybudoval, proslul velkorysými investicemi, smělými vizemi, ale také rozepřemi s partnery. Především s městem Liberec, na jehož pozemcích na Ještědu stavěl lanovky a sjezdovky.

Němec do Snowhillu vstoupil v roce 2008 v podstatě neplánovaně: Vacek byl jeho dlužníkem, místo peněz Němcovi přenechal akcie Snowhillu. Němec skupinu v následujících letech ozdravil a stabilizoval. Teď, po obchodu s Rattajem, ale z lyžařské branže zcela vycouval. Soustředí se především na svůj úspěšně se rozvíjející holding ČGS.

Posílení ve Špindlu

Podle Rattaje je Snowhill ideální základnou pro další expanzi TMR na českém trhu. TMR vlastní lyžařské resorty ve Vysokých a Nízkých Tatrách a také největší slovenský aquapark Tatralandia. Expandovat chce v Polsku a v Česku. U nás se zatím uchytila loni, prostřednictvím firmy Melida, jež má v pronájmu Skiareál Špindlerův Mlýn.

TMR v Melidě vlastní polovinu. Ve spojení se Snowhillem v tomto výlučném českém středisku ale výrazně posiluje, protože se Snowhillem získává mimo jiné i významný, 40procentní podíl v dalším akcionáři Melidy, ve firmě SMMR. (Zbývající akcie SMMR drží spolumajitel Škody Plzeň Michal Korecký a dále Ladislav Maroul, o němž se spekuluje, že tu zastupuje faktického akcionáře SMMR - Martina Romana). Složitá vlastnická struktura SMMR je zřejmě jedním z důvodů, proč se Němec rozhodl z firmy i ze špindlerovského lyžařského byznysu odejít.

Po koupi Snowhillu bude mít TMR pod kontrolou zhruba tři čtvrtiny Špindlu. Jde nejen o obchodní, ale také o společenský úspěch. Mít vliv ve Špindlu, kde se schází česká společenská smetánka, je prestižní záležitost.

Rattaj, potažmo TMR, má nyní navíc ve Skiareálu Špindlerův Mlýn kromě kontroly nad Melidou také přímou akcionářskou účast. Rattaj totiž od Němce koupil se Snowhillem i Němcův osobní, 10procentní akcionářský podíl v samotném Skiareálu Špindlerův Mlýn, kde byl Němec dlouhá léta minoritním partnerem sportovních svazů.

Expanze TMR

TMR má v Česku zájem dál růst. „Máme na stole řadu nabídek na odkoupení dalších aktiv, zkoumáme je. Do konce tohoto roku už žádná velká akvizice nepřijde, koupě Snowhillu byla neplánovaně rychlá, ale pak s dalším růstem počítáme,“ řekl Rattaj.

O konkrétních nabídkách mluvit nechce, podle informací Insideru by se ale příštím akvizičním cílem TMR v Česku mohl stát především areál na Klínovci v Krušných horách, který prošel v posledních dvou letech prudkým rozvojem. Vlastnickým změnám tu do jisté míry brání fakt, že výstavba byla financována z evropských dotací, podle informací z trhu ale majitelé s TMR už o spolupráci začali jednat.

TMR každopádně v českých horách počítá s dalšími investicemi. V rámci Snowhillu považuje Rattaj za nejperspektivnější krkonošské Herlíkovice (sousedí se Špindlem) a dále lyžařský areál v Mariánských Lázních.

Vedle toho vlastní Snowhill areál Kašperky na Šumavě, sjezdovky Šachty a Kamenec v Jizerských horách a Kozinec v Jilemnici. Kromě Herlíkovic jde vesměs o malé rodinné sjezdovky, u nichž nemá smysl budovat nákladně doplňkové služby či ubytovací kapacity a Rattaj nevylučuje, že se malých skiresortů Snowhill časem zbaví. Naopak má zájem o další velká střediska jak v Česku, tak v Polsku. „V polské části Slezska jednáme o dalších akvizicích,“ řekl.

Vstup do hotelové branže

Na Slovensku je TMR také majitelem několika hotelů. V Česku (stejně jako v Polsku) má o tento typ podnikání také zájem, ve Špindlerově Mlýně ale podle Rattaje nemá budování nových ubytovacích kapacit smysl. Nabídka lůžek v penzionech, hotelích a chatách převyšuje dnešní kapacitu zdejších sjezdovek.

„Uvažujeme jen o lepším využití kapacit, které už dnes ve Špindlu máme,“ říká manažer. Jde především o chatu ve Svatém Petru, která patří sportovcům a Melida ji má v pronájmu spolu s celým Skiareálem Špindlerův Mlýn. A dále o hotel Palace, který propadl jako zástava J&T Bance za nesplacený úvěr. V obou případech zvažuje TMR rekonstrukci a zvýšení standardu služeb oproti dnešnímu stavu.

Rozhodně ale firma ve Špindlu investuje a dál investovat chce do gastronomických služeb pro lyžaře, do obchodů a půjčoven se sportovními potřebami a do lyžařských škol.

Melida vydělává

TMR má za sebou ve Špindlerově Mlýně zatím první sezonu. Z pohledu firmy Melida si ji pochvaluje. „Špindlerův Mlýn je ve srovnání s naším hlavním lyžařským resortem na Slovensku – Jasnou v Nízkých Tatrách – jednoznačně ekonomicky silnější,“ říká Rattaj.

Melida uzavírá svůj první účetní rok (skončil říjnem) ziskem mezi 45 a 50 miliony korun (před rokem 37 milionů). Výnosy překračují 242 miliony korun (za dob, kdy si areál manažersky řídili sami sportovci, dosahovaly 200 až 220 milionů). Za první rok Melida do Špindlu nainvestovala 120 milionů: vydala je především do zlepšení občerstvovacích služeb a do rozšíření červené sjezdovky na Medvědíně. I tak zbývá po odečtení pevně stanoveného nájmu pro sportovce (43,8 milKč ročně) a provozních výdajů slušný profit.

ZUZANA KUBÁTOVÁ

 

 

Právě se děje

Další zprávy