Za kulisy událostí – Boj o post ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) vrcholí. Do hry nyní výrazně zasáhl současný šéf úřadu Ivo Schwarz, který se podle důvěryhodného zdroje Insideru snaží jako svého nástupce prosadit Zdeňka Blahuta. Ten dříve kromě ÚZSI působil také v protimafiánském útvaru policie. O tom, že Blahut je jedním z horkých adeptů na tento post, informoval Insider již v dubnu.
Schwarz si podle zdrojů Insideru z prostředí zpravodajských služeb k prosazení Blahuta vybral zajímavou personu – zákulisního „šíbra“ ČSSD a náměstka ministra školství Petra Hulinského. Hulinský je – jako bývalý člen poslaneckého výboru pro obranu a stínový ministr obrany – známý svým dlouhodobým zájmem o bezpečnostní problematiku.
Proč Schwarz usiluje o to, aby se jeho nástupcem stal právě Blahut, lze jen odhadovat. „Podobně jako v případě jeho náměstka Tomana se nabízí úvaha o jakémsi pokračování rozvědky po Schwarzově linii,“ míní již citovaný zdroj Insideru obeznámený se situací v ÚZSI.
Nabízí se také další varianta: již delší dobu se totiž mluví o nesrovnalostech v účetnictví rozvědky. Navíc ministr vnitra, jak upozornila MF Dnes, prověřuje podezřelé zakázky a úniky informací pod Schwarzovým vedením. Nový šéf loajální ke starému vedení by nemusel mít zájem provádět na rozvědce zásadnější audit.
Kdo je Blahut?
Petr Hulinský však odmítl, že by se snažil výběr nového ředitele ÚZSI ovlivnit. „Mám v telefonu pět tisíc kontaktů, ale nikoho toho jména (Zdeňka Blahuta – pozn. red.). S panem Schwarzem jsem mluvil naposledy před čtyřmi lety jako člen výboru pro obranu,“ sdělil Insideru Hulinský.
Že by Hulinský lobboval za Blahuta, popřel také ministr vnitra Milan Chovanec, který má navržení ředitele rozvědky v kompetenci. „Není to pravda, ani nevím, kdo je pan Blahut,“ napsal ministr v SMS zprávě.
Z protimafiánského do rozvědky
Zdeněk Blahut v protimafiánském útvaru začínal na problematice obchodu s lidmi, později vedl odbor obchodu se zbraněmi. Přímo z ÚOOZ pak zamířil do rozvědky.
„Patřil mezi ty chytřejší, kreativnější a spolehlivější. Jako šéfa ho měli jeho lidi dost v oblibě,“ popsal Blahuta jeho bývalý kolega z éry Jana Kubiceho v ÚOOZ.
Názory na detektiva Blahuta se však různí. Podle jiného zdroje Insideru se v ÚOOZ dlouhodobě setkával s nedůvěrou. „Byl podezříván z vynášení informací, proto odešel,“ uvedl.
Současné vedení útvaru se k okolnostem Blahutova odchodu nechce vyjadřovat. „Informace o bývalých příslušnících útvaru neposkytujeme,“ napsal Insideru ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.
Sobotkův kůň
Zdroje Insideru hovoří o tom, že uvnitř ČSSD se vybírá už jen mezi Blahutem a bývalým poslancem Radimem Turkem.
Turek působí jako poradce ministra vnitra Milana Chovance, původně se o něm uvažovalo jako o jednom z Chovancových náměstků. Expert ČSSD na obranu a někdejší kandidát na ministra obrany musel na několik let ustoupit do pozadí poté, co ho novináři přistihli ve Sněmovně ve stavu pokročilé společenské únavy.
Jeho pozice ve straně se ale loni značně zlepšila poté, co podpořil Bohuslava Sobotku při takzvaném lánském puči. Právě Sobotka by si podle zrojů Insideru přál Turka na post ředitele ÚZSI.
Staré struktury
Ať už se ředitelem stane kdokoli, převezme úřad ve složité chvíli. Aby se rozvědka dostala do lepší kondice, potřebovala by podle informovaných zdrojů více peněz a několik let na výměnu „starých struktur“. Řada expertů také již delší dobu hovoří o tom, že nejlogičtější by bylo spojení ÚZSI s Vojenským zpravodajstvím.
Jak již Insider uvedl, na křeslo ředitele ÚZSI jsou ve hře kromě Blahuta a Turka další tři adepti – Miroslav Toman, současný náměstek ředitele Schwarze, Rudolf Jindrák, velvyslanec Česka v Berlíně, a Tomáš Pojar, který však již pracuje jako prorektor pro zahraniční vztahy na CEVRO institutu.
Schwarz své působení v ÚZSI ukončí během několika měsíců, ihned poté se začne věnovat přípravě na svou diplomatickou misi v Tel Avivu.
Karel Hrubeš