Objev dne - Rusové v temelínském tendru tlačí na pilu a nabízejí ČEZu i české vládě možnost, že by do jaderné elektrárny na jihu Čech vstoupili nejen jako dodavatelé, ale rovnou také jako vlastníci.
Konsorcium MIR.1200, v němž hraje důležitou roli ruský státní gigant Rosatom, se snaží Čechům už delší dobu nadbíhat nabídkou, že bude stamiliardový projekt financovat, a teď zašel viceprezident společnosti Rosatom Overseas, Čech Leoš Tomíček, ještě dál.
Deníku Insider totiž popsal, jak si jeho firma spolufinancování představuje. Scénáře nabídl dva: vlastnictví elektrárny, nebo český dluh v Kremlu.
„My dnes realizujeme a máme vyzkoušenu formu vstupu do kapitálu. To příklad projektu v Turecku, který financujeme stoprocentně jako majitelé, a máme v mezivládní dohodě podepsáno, že nesmíme prodat více než 49 procent. Majorita je s tureckou vládou podepsaná na šedesát roků. Máme tak možnost i vyhledat partnera a s ním tuto elektrárnu vlastnit a provozovat až do jejího odstavení,“ popsal Tomíček Insideru jeden ze scénářů.
Druhá možnost je podle něj mezivládní úvěr za „velmi dobrých podmínek“. „Máme mnoho projektů, jako jsou ty ve Vietnamu, Bangladéši nebo Bělorusku, které financujeme formou mezivládního úvěru, to je druhá forma, kdy vůbec nevstupujeme do vlastnických vztahů,“ dodal vysoký manažer.
Tomíček má pro zastupování Rosatomu v temelínském tendru předpoklady. Vzdělání v oboru jaderného inženýrství získal v 80. letech v Moskevském energetickém institutu. V letech 1982 až 2000 pracoval ve společnosti Škoda Praha, která byla hlavním dodavatelem při stavbě českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Vypracoval se až na ředitele temelínské divize Škody Praha.
Společnost Škoda Praha dnes vlastní sám ČEZ a počítá se s ní v ruském projektu dostavby Temelína.
ČEZ se netají tím, že pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku hledá partnera, který by s financováním projektu pomohl (předběžná hodnota je 200 miliard korun). Podle šéfa ČEZu jde o běžný postup v Evropě, který přináší výhody nejen finanční, ale i v rozložení rizik výstavby nebo z oblasti know-how.
V harmonogramu temelínské dostavby pak ČEZ hledání partnera pro projekt posunul až za bod Ukončení tendru, který právě běží a má vybrat dodavatele reaktoru.
„Vzhledem k faktu, že výběr dodavatele pro dostavbu Temelína probíhá podle zákona o veřejných zakázkách a s ohledem na důvěrnost informací v této veřejné zakázce, by vstup partnera připadal v úvahu pravděpodobně až po podpisu kontraktu s vybraným dodavatelem, který se předpokládá v roce 2013,“ uvedl mluvčí elektrárenského gigantu Ladislav Kříž.
Rusové však podle Tomíčka nabídku, že by nové bloky temelínské elektrárny zaplatili, rovnou přiložili ke své nabídce pro běžící tendr.
„Součástí naší nabídky je dopis, který nabízí z naší strany bez jakýchkoli předběžných podmínek zahájení jednání o financování a partnerském vztahu v tomto projektu,“ uvedl Tomíček.
„ČEZ však v této věci neoslovil Rosatom ani nikoho z konsorcia a my nemáme informace o tom, s kým a jak vede tato jednání,“ dodal manažer.
Zatímco Rusové mluví o možnosti dostavbu Temelína financovat otevřeně, americký Westinghouse je spíše opatrný. Jeho představitelé zmiňují možnost, že by se v dostavbě Temelína mohla angažovat americká Export-Import Bank, která je protějškem hned dvou českých institucí: České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Poskytuje tedy půjčky i garance.
„Westinghouse má velké zkušenosti se zprostředkováním exportního financování nákupu zařízení od svých dodavatelů z různých míst světa, včetně financování některých lokálních prací. Westinghouse je schopen zprostředkovat velice výhodné balíčky na financování, jelikož žádný jiný dodavatel v historii neexportoval více reaktorů než právě Westinghouse,“ vzkázal minulý měsíc deníku Insider Mike Kirst, viceprezident pro Evropu, Blízký východ a Afriku, na otázku, zda Westinghouse může nějak podpořit financování dostavby.
Tereza Šídlová