Ruský obchodník se zbraněmi But působil i v Česku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 4. 2012 13:46
Obchodník se smrtí prodával vše, co vydělávalo peníze. Na začátku 90. let byl v Rusku nedostatek téměř veškerého zboží. But nakupoval například v České republice pivo, dětské oblečení, elektroniku, prostě všechno.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Proslulý ruský obchodník se smrtí Viktor But, jehož rukama procházely zbraně téměř všech válečných konfliktů ve světě, dostal v USA pětadvacet let vězení. Jeho žena Alla tvrdí, že obchodoval se vším, na čem se dalo vydělat, a v devadesátých letech byla jeho oblíbenou destinací Česká republika.

V rozhovoru pro časopis Der Spiegel jmenovala ze zemí, kde podnikal, výslovně Českou republiku.

„Prodával vše, co vydělávalo peníze. Na začátku devadesátých let byl v Rusku nedostatek téměř veškerého zboží. Viktor nakupoval například v České republice a prodával v Rusku. Pivo, dětské oblečení, elektroniku, prostě všechno,“ uvedla Butova manželka, se kterou se kdysi seznámil během jednoho ze svých četných pobytů v Africe, když ještě byla manželkou sovětského diplomata.

Zdali tehdy nakupoval i zbraně z českých skladů, se dnes už těžko dozvíme, ale jasné je, že jeho „zboží“ pocházelo hlavně z bohatých zásob sovětské armády. But se dokázal v roce 1991, kdy se SSSR rozpadl a studená válka skončila, rychle zorientovat. Nakoupil levně nákladní letouny Antonov, zaregistroval si svoji leteckou společnost a začal rozvážet po celém světě.

Nikoho nediskriminoval, dodával každému, kdo měl zájem. Barva kůže, národnost, víra ani ideologie nerozhodovaly. S transportem materiálu pomáhal například i americké armádě v Iráku pod hlavičkou společnosti Irbis Air, registrované v Kazachstánu.

Paradoxní je, že k tomu, čím se stal, mu dopomohla jeho mimořádná schopnost učit se cizí jazyky. Ovládá jich údajně celkem šest. Ještě jako mladík se vrhl na portugalštinu. Což souvisí s obchodováním se zbraněmi tak, že k jeho největším odběratelům patřily zpočátku bojující strany v občanské válce v Angole, kde se mluví portugalsky. Ještě jako sovětský voják působil v Angole a Mozambiku jako překladatel.

Moskva proti rozsudku ostře protestuje a žádá o vydání Buta do Ruska. Obchodník nebyl bez vazeb na nejvyšší ruské kruhy. Náměstek ruského premiéra Vladimira Putin Igor Sečin je jeho přítelem od mládí a později se sblížil také s lídrem nacionalistické Liberálně-demokratické strany Vladimirem Žirinovským. Ten mu dokonce nabídl místo na stranické kandidátce v parlamentních volbách. But odmítl, což se mu možná stalo osudným.

Známou postavu z Buta udělal až film Obchodník se smrtí s Nicholasem Cagem v hlavní roli. Film ovšem ani zdaleka nekopíruje skutečnou Butovu kariéru. Ve skutečnosti například Rus nikdy nebyl v USA, natož aby tam vyrůstal. Nepochází z Ukrajiny ani z Ruska, nýbrž z Dušanbe v Tádžikistánu. O samotném filmu But prý prohlásil: „Cage by si zasloužil lepší scénář.“

 

Právě se děje

Další zprávy