Rath v Kladně nasedl do Bendlova vlaku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2012 14:48
Druhá nejdražší přestavba nemocnice, druhý nejdražší nákup zdravotních přístrojů a nejdražší investice Středočeského kraje z evropských dotací. To jsou superlativy akce, kvůli níž si policie vyšlápla na Ratha.
Foto: Tomáš Kunc

Foto: Aktuálně.cz

Rekonstrukce – Druhá nejdražší přestavba nemocnice, druhý nejdražší nákup zdravotních přístrojů a nejdražší investice Středočeského kraje z evropských dotací.

To jsou superlativy akce, kvůli níž podle dostupných informací stíhá protikorupční policie hejtmana Davida Ratha a dalších sedm lidí.

O vybudování zbrusu nového Centra akutní medicíny v Kladně rozhodl přitom v roce 2008 těsně před volbami Rathův politický soupeř a hejtmanský předchůdce Petr Bendl z ODS. Zakázku za dvě miliardy získala firma Metrostav. K jejím subdodavatelům patřili obchodníci s přístrojovou technikou Hospimed a Puro-klima, kteří tak získali objednávku za 300 milionů.

David Rath (ČSSD) v projektu automaticky pokračoval a nové Centrum akutní medicíny se slavnostně otevřelo loni v březnu.

Rath šel 50 procent nad trh

Hlavní vadou na kráse kladenské novostavby se stal předražený nákup přístrojů. Podrobný seznam nákupních cen ukazuje, že se za Ratha nakupovalo o padesát procent dráže než na trhu. Hejtman se kritice bránil tím, že naopak ušetřil.

Bendl totiž podepsal smlouvu, podle níž chtěl za přístroje platit ještě víc, v průměru dvojnásobek tržní ceny. „Všechny ceny jsme podrobně ověřovali,“ prohlásil tehdy David Rath.

Bendl připustil, že podepsal dodatek ke smlouvě s vyššími cenami. „Šlo ale pouze o rámcovou dohodu, která se mohla změnit podle aktuálních cen,“ upozornil.

V každém případě koupil Rath angiolinku Philips za 25 milionů, i když běžná cena dosahuje maximálně dvaceti milionů, pojízdný rentgen Dragon přišel na 4,2 milionu, i když se běžně kupoval za tři miliony. Za operační stoly Golem 4S se platilo 350 milionů, třikrát víc, než bylo nutné.

Rath také uspořených 80 milionů ihned utratil, když od společností Hospimed a Puro-klima objednal běžný nábytek a kuchyňské vybavení.

Evropská unie má na nákup přístrojů přispět dvěma sty miliony, dalších 240 milionů slíbila na přestavbu spojovacího traktu mezi Centrem akutní medicíny a další částí nemocnice. Oba projekty dosud nebyly úplně proplaceny.

V Ústí Ratha překonali

Je-li řeč o zatčeném Rathovi, musí Insider připomenout, že policie – zatím za méně dramatických okolností – prošetřuje i mnohé další nákupy zdravotních přístrojů, a to i ten, který kladenský případ co do drahoty předčil.

Jde o primát holdingu Ústeckého kraje Krajská zdravotní. Ústečtí zdravotníci objednali přístroje za 420 milionů u stejných dodavatelů jako kladenští kolegové, tedy u Hospimedu a Puro-klimy.

Audit společnosti Deloitte konstatoval v Ústí u jednotlivých přístrojů předražení o 30-100 procent.

Policie dosud případ neuzavřela, nejdále zatím dospěla zjištěním, že část peněz z Krajské zdravotní doputovala až na Kypr.

Evropská unie už odmítla předraženou zakázku proplatit, ministerstvo financí se snaží získat aspoň část peněz tím, že požádalo o proplacení pouhých 250 milionů.

Zlatý důl nových přístrojů

Pozornost policistů si vysloužily také nákupy přístrojového vybavení pro traumatologická, onkologická a kardiologická centra ve dvaceti velkých nemocnicích za tři miliardy, které z evropských dotací financovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ceny se u těchto nákupů výrazně nelišily od těch, za které se nakupovalo v Kladně a Ústí. Dominantními dodavateli bylo pět obchodních firem včetně Hospimedu a Puro-klimy.

Podrobněji se však protikorupční útvar věnoval pouze liberecké kardiologii. Informaci nepřímo potvrdil i jeho mluvčí Jaroslav Ibehej: „Zabývali jsme se jedním nákupem, nicméně se tento nákup netýkal ani traumacenter, ani onkocenter. Věc byla začátkem roku 2012 odložena s tím, že nešlo o podezření z trestného činu,  ale zároveň jsme podali podnět k šetření jak ministerstvu zdravotnictví, tak ministerstvu financí,“ popsal dosavadní výsledek mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy