Za kulisy událostí - Teprve po třech dnech od určení výše kauce, za niž by mohl na svobodu David Rath, se v plném světle ukazuje, jak vysoká ta částka je.
Až teprve v poslední den, kdy má být stvrzeno, zda bude obhajobou přijata, se objevil - a to zatím jediný - zájemce, který by o něčem takovém byl ochoten uvažovat (zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček).
Proč tak málo zájmu, když osobní záruku (která ovšem nestojí ani halíř) nabídlo několik desítek lidí, a to včetně těch, kteří hluboko do kapsy rozhodně nemají?
Pomiňme v první řadě „komplikaci“, kterou vyvolala stížnost žalobce proti možnosti, že by se Rath z vazby mohl dostat (rozhodne se u soudu až 3. září), a soustřeďme se jen na možnost, odkud peníze vzít.
14 milionů je nad finanční možnosti legálních příjmů Rathovy přítelkyně Renaty Horké i poslancova otce Ratmíra, kteří veřejně nabídli po půlmilionu korun. A bohatí přátelé Davida Ratha mlčí.
Obrátit se na zmíněné ručitele, kteří podepsali za Ratha záruku (je mezi nimi např. arcibiskupův osobní tajemník Milan Norbert Badal či bývalý elitní hokejista a dnes poslanec Jiří Šlégr), pak podle advokátů stíhaného poslance „není vhodné“.
„Ne, neobrátili se na mě,“ skutečně potvrzuje Insideru poslanec Jiří Šlégr, který má za sebou kariéru v zámořské hokejové lize, a tudíž i na zdejší poměry pohádkové výdělky.
„Nedovedu si představit, že bych teď dával nějaké peníze, aby pan Rath mohl z vazby. Nemohu si to dovolit. Nemám vyřešené majetkové poměry, jsem v rozvodovém řízení,“ vysvětluje však Šlégr, proč vůbec neuvažuje na Rathovu kauci přispět a zůstane jen u „záruky z lidského hlediska“.
Pak jsou tu, řekněme, úřední důvody.
Kauci může sice teoreticky složit kdokoliv, soudy však chtějí samozřejmě po dotyčných dobrodincích doložit původ peněz.
Soud se také vyjadřuje k tomu, zda peníze jsou čisté, nebo „ulité“, což na vlastní kůži poznal například Radovan Krejčíř. Když v roce 2002 nabídl rekordní kauci 40 milionů korun, soud ji odmítl, protože původ peněz neuznal za jasný.
Podobně měl problémy i bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný obviněný z korupce v kauze úplatku v Žabovřeskách. Vazbu opustil v dubnu 2010 až poté, kdy jeho advokát doložil, odkud jsou 2 miliony, které hodlal na kauci použít (mimochodem v roce 2011 pak Novotný stejně nastoupil čtyřletý trest vězení).
A stejně tak v roce 2006 musela matka Tomáše Pitra doložit původ 15 milionů korun složených za syna, který posléze navzdory kauci stejně zmizel za kopečky.
A pak je lidská stránka věci.
I kdyby se objevil neznámý milionář s dostatkem peněz i ochoty je poskytnout, předhodil by veřejnosti své mimořádné finanční možnosti. A kde k nim přišel, to by zajímalo nejen soud, ale určitě i veřejnou kontrolu.