Za kulisy událostí - Nejvýše postavený komunista ve sféře výkonné moci Oldřich Bubeníček vstupuje na post ústeckého hejtmana s majetkem blížícím se poměrům skutečného proletáře.
Ve vlastním přiznání, o které u šesti nových hejtmanů požádala redakce Insideru, uvedl v sekci reality pouze zahradní altán, jehož hodnotu odhadl na 40 tisíc korun. Podle katastru nemovitostí, kam Insider při ověřování této informace nahlédl, mu dokonce patří jen samotná stavba – pozemek pod ní je psán na Pozemkový fond ČR.
Bubeníček nemá ani vlastní auto a jako jediný příjem vykazuje odměnu 57 703 korun měsíčně, kterou dostával jako předseda školského výboru krajského zastupitelstva.
Ještě v roce 2011 přitom jako profesionální krajský politik v přiznání uvedl, že při vyrovnání společného majetku manželů získal dva byty v hodnotě 1,8 mil. Kč, respektive 300 tisíc a nadto garáž za 40 tisíc. Vedle toho však zmínil milionový závazek vůči exmanželce.
Nyní uvedl, že kvůli vyrovnání s manželkou nemovitosti prodal, a jestli mu z toho něco zbylo, nyní neuvádí. Informaci o tom, jaké má úspory, považuje za „příliš osobní“, přiznává pouze, že jediný jeho současný dluh je 7 tisíc korun ve prospěch České spořitelny.
Spořivý a skromný chlapec
Nemajetně se v přiznání pro Insider vylíčili i další novicové na hejtmanských postech.
Nejmladší mezi hejtmany, třicetiletý sociální demokrat Martin Netolický, se například uvedl jako vlastník osm let starého vozu Fiat Punto a družstevního bytu 2+1.
„Jsem skromný hoch,“ žertuje nad tím první muž Pardubického kraje, který před zvolením pobíral jako radní pro zdravotnictví tabulkový plat 59 200 korun. Nadto přidal, že je i spořivý hoch, takže nemá žádné dluhy a ve stavebním spoření a v investičních fondech uložil přibližně půl milionu korun.
Když jsme u dluhů a úspor, mezi novými hejtmany jsou premianty Miroslav Novák v Moravskoslezském kraji a Jiří Roztočil z Olomouce.
Nástupce Jaroslava Palase, proslulého výstavně rekonstruovanou rekreační vilou v Karlově Studánce, splácí hypotéku u Komerční banky ve výši 4,88 milionu korun. Ovšem vedle toho vlastní chalupu v hodnotě 1milion korun, rodinný dům v hodnotě 6 milionů korun a dva osobní vozy, jejichž celkovou hodnotu odhaduje na 180 tisíc korun.
Olomoucký hejtman Jiří Roztočil pak má ve svých padesáti letech uspořeny 2 miliony korun, vedle toho vlastní byt v hodnotě 5 milionů korun a v dědictví získal třetinu domu, jejíž hodnotu odhaduje na 700 tisíc korun. Zadlužen je u Fondu rozvoje bydlení a zbývá mu zde splatit 200 tisíc korun.
Průhledný starosta
Nejpestřeji ze všech líčí svůj majetek první muž na radnici v Hrádku nad Nisou a ode dneška nový hejtman Liberecka Martin Půta.
Na stránkách hrádeckého úřadu zveřejňuje majetkové poměry pravidelně, a to s takovými podrobnostmi, kdy svůj majetek pořídil a jakou má hodnotu.
Dočíst se tak můžete, že Půtovi vlastní rodinný dům se třemi byty v hodnotě 2,95 milionu korun, zahradu o rozloze 1117 m2 v hodnotě 83,8 tisíce korun a fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 5 kW v hodnotě 695 tisíc.
Vedle svého starostenského platu pobírá odměny 43,6 tisíce za výkon krajského zastupitele, 16 tisíc za výkon funkce člena rady MAS Podještědí, 61,1 tisíce má za prodej elektřiny od ČEZ Distribuce a 87 tisíc od svých nájemníků.
Detailní majetkové údaje předkládá veřejnosti jako svůj politický program. „Od 1. prosince chystáme zveřejnit majetková přiznání všech nových členů krajské rady,“ líčí své nejbližší plány na hejtmanátu.
V přiznání pro Insider však přes to všechno nacházíme chybu, protože v přehledu chybí Škoda Fabia za přibližně 300 tisíc korun, na niž má podle majetkového přiznání na radnici doplatit ještě 155,5 tisíce.
„Manželka chtěla fabii, ale je polskou státní občankou a nedostala by na ni leasing. Tak je to napsáno na mne,“ vysvětluje politik renonc a přidává další vysvětlení: vozem jezdí manželka a v rodině je prý auto bráno za „její“.
Pro úplnost – osobní úspory Martina Půty jsou sto tisíc korun a dluží celkově za stavební spoření, zmíněné auto a hypotéku na dům 4,03 milionu korun.