Profesionálové přicházejí, spotřebitelské právo čekají změny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2014 17:25
Do českého právního řádu míří slovo „profesionál“. Zjednodušeně řečeno půjde o opak „spotřebitele“, tedy náhradu dosavadního pojmu „podnikatel“ v oblasti spotřebitelského práva.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Do českého právního řádu míří slovo „profesionál“. Zjednodušeně řečeno půjde o opak „spotřebitele“, tedy náhradu dosavadního pojmu „podnikatel“ v oblasti spotřebitelského práva. Navrhuje to ministerstvo spravedlnosti jako součást rozsáhlé novely občanského zákoníku, jejíž pracovní verzi nyní zveřejnilo.

Dosavadní definice spotřebitele, tak jak ji od letošního ledna přinesl nový občanský zákoník, se nemění: Spotřebitelem je „každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem profesionálem nebo s ním jinak jedná“.

Zcela nový pojem – profesionál – má označovat „jakoukoli osobu soukromého nebo veřejného práva jednající osobně nebo prostřednictvím jiného, kdo vystupuje jejím jménem nebo na její účet, ve vztahu ke spotřebitelům v rámci své obchodní, průmyslové nebo řemeslné činnosti či při výkonu svobodného povolání“.

Podle ministerstva jde o ustálený termín evropských směrnic o ochraně spotřebitele. Cílem změny je srozumitelnější legislativní rozlišení, které využívá širší pojem profesionála pro účely spotřebitelského práva, zatímco dosavadní pojem podnikatele by měl být nadále vyhrazen (jen) pro účely obchodněprávní.

Ministerský návrh kromě toho nově formuluje ustanovení o závazcích ze smluv uzavíraných se spotřebitelem. Chce odstranit nedostatky stávající úpravy a zajistit plnou transpozici příslušných evropských směrnic tak, aby Česku nehrozily sankce.

Příkladem takové „opravy“ jsou práva a povinnosti po odstoupení od spotřebitelské smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory (typicky při nakupování v e-shopu): Dosud platí, že spotřebitel může po převzetí zboží odstoupit od smlouvy v zásadě do 14 dnů, přičemž za snížení jeho hodnoty odpovídá jen tehdy, když s ním nakládá „v rozporu s jeho povahou a vlastnostmi“, tedy při jiném než běžném užití. Nic mu ale nebrání, aby zboží intenzivně používal a pak vrátil – na tuto formu „bezplatné půjčky“ si e-shopy často stěžují.

Nově má spotřebitel odpovídat i za snížení hodnoty zboží, k němuž došlo při běžném nakládání se zbožím, pokud přesahuje rozsah nakládání za účelem obeznámení se s povahou, vlastnostmi a funkčností zboží.

Zdeněk Bauer

 

Právě se děje

Další zprávy